Dawid Grabowski OMI: Podróże kształcą

Wyjście z domu - to najlepsza wakacyjna refleksja...

5 lipca 2022

Kilka lat temu, gdy jeszcze żyła moja babcia, często pytała swoje wnuki o ich życie codzienne. Szczególnie interesowały ją nasze podróże, a bez problemu potrafiła się dowiedzieć, kto, gdzie i kiedy był. Nie znała jednak naszych przeżyć, dlatego na najbliższym spotkaniu pytała: „I co, zobaczyłeś kawał świata?”

Widok z zamku w Chęcinach na województwo świętokrzyskie

Dla każdego człowieka „kawał świata” może oznaczać coś innego. Dla jednych podróż na inny kontynent jest wydarzeniem życia, dla drugich czymś naturalnym. Kolejni żyją w jednym miejscu niemal od urodzenia i wyjazd do rodziny mieszkającej w sąsiednim powiecie jest wyprawą angażującą wszystkich domowników.

Gdzieś na Kaszubach…

Człowiek, który podróżuje, może zobaczyć jak żyją inni ludzie, niż ci których zna i na co dzień spotyka. Pomaga to spojrzeć z dystansem na swoje życie i chociażby mniej przejmować się swoimi problemami. Pozwala to bardziej docenić swoje życiowe możliwości i dary, które dostaliśmy od Boga.

Panorama Bielska-Białej

Na przykład: będąc w różnych miejscach w Polsce zauważyłem pewien ciekawy szczegół. Lubię jeździć rowerem, a podczas takich podróży człowiek bardziej ogląda okolicę niż podczas jazdy samochodem. Spostrzegłem, że inaczej wyglądają wsie w Wielkopolsce, a inaczej w sąsiednim województwie lubuskim. Jeszcze inaczej wyglądają wsie świętokrzyskie, nie mówiąc już o tych na Warmii i Mazurach. Inne domy, inna dbałość o podwórze, inne kościoły, itd. Przekonałem się wtedy, że każdy region Polski ma inną historię, a w niektórych miejscach mieszkają ludzie, których przodkowie zostali niegdyś przesiedleni z rodzinnej ziemi. Pomogło mi to bardziej zrozumieć niektóre osoby i ich zachowanie w określonych sytuacjach.

Dzięki podróżowaniu można zdobyć wiele cennych doświadczeń i przekonać się, że cały świat nie wygląda jak mój dom, moje podwórko i miejscowość, gdzie żyję. Uczy to pokory i mądrości:

Mąż, który podróżował, zna wiele rzeczy i mądrze przemawiać będzie, kto ma wielkie doświadczenie. Kto nie ma doświadczenia, wie mało, a ten, kto podróżował, wzbogacił swą roztropność. Wiele widziałem w moich podróżach i więcej wiem, niż wypowiedzieć potrafię (Syr 34,9-11).

Jednak podróżowanie powinno iść w parze z rozsądkiem, gdyż w czasach dzisiejszych możliwości transportu łatwo być obieżyświatem, który chce zobaczyć wszystko i doświadczyć wszystkiego, ale czy tak naprawdę zdecyduje się wtedy na coś stabilnego?


 

 

 

 

 

O. Dawid Grabowski OMI – socjusz mistrza nowicjatu, pomaga mistrzowi w formacji nowicjuszy. Mieszka w klasztorze na Świętym Krzyżu.