Wakacyjne obozy na kanadyjskich Kaszubach

Potomkowie Kaszubów używają niektórych słów polskich, kaszubskich, ale w większości mówią już tylko po angielsku.

6 sierpnia 2022

Blisko 300 km na północny wschód od Toronto oraz blisko 200 km na zachód od Ottawy leży dolina Madawaska. To w tamte rejony Kanady w 1858 roku przybyło pierwszych 300 emigrantów z kaszubskich miejscowości w Polsce – Bytowa i Kościerzyny. Kanadyjski rząd przydzielił im 20-hektarowe działki. Skalistą, gęstą zalesioną ziemię przybysze z Kaszub mieli przygotować pod uprawę, karczując lasy. Pierwszą polską osadą w Kanadzie było Hagarty, w 1885 roku nazwane Wilnem na cześć pierwszego proboszcza ks. Władysława Dębskiego, pochodzącego z Wileńszczyzny. Kanadyjska nazwa Kaszuby została oficjalnie uznana przez rząd kanadyjski 9 czerwca 1960 roku na cześć pierwszych polskich osadników pochodzących z polskich Kaszub.

Jak misjonarze oblaci prowincji Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny od kilkunastu lat posługujemy tam w trzech parafiach: Wilno, Round Lake i Barry’s Bay. Nie ma już tam polskiego duszpasterstwa. Potomkowie Kaszubów używają niektórych słów polskich, kaszubskich, ale w większości mówią już tylko po angielsku.

Z kolei w sezonie wakacyjnym kwitnie duszpasterstwo polonijne. Region ten od lat pięćdziesiątych dwudziestego wieku jest stolicą harcerstwa polskiego w Kanadzie (“Polish Scouting Association – Ontario Inc.”). Harcerstwo posiada w tych okolicach własne stanice i ośrodki. Każdego lata odbywają się tu akcję letnie harcerzy i harcerek, a także akcje młodzieżowe, „Wakacje z Bogiem” dla dzieci z oblackich parafii z Toronto, Brampton i Mississauga. Polacy przyjeżdżają tu na wypoczynek i uczęszczają też na Msze św. do tzw. „Katedry pod Sosnami” obsługiwanej przez oo. franciszkanów z Montrealu.

Ojcowie: Paweł Pilarczyk OMI oraz Zbyszek Halemba OMI prowadzili tutaj „Wakacje z Bogiem” dla dzieci i młodzieży z Brampton i Toronto. Oprócz codziennej Eucharystii, katechezy i warsztatów nie zabrakło też pływania, wędrówek na górę Trzech Krzyży, ognisk i tradycyjnego meczu piłki nożnej Brampton na Mississaugę obozującej po drugiej stronie jeziora. Wygrało Brampton w dwóch kategoriach po 2:0. W tym roku odpoczywających na kanadyjskich Kaszubach odwiedził ambasador RP z Ottawy – Witold Dzielski wraz z rodziną oraz konsul RP Natalia Kubik.

(P. Pilarczyk OMI)