Oblacka obecność na IV Kongresie Młodych Konsekrowanych w Licheniu

Oblaccy klerycy zachowali się w nietypowy sposób...

25 września 2022

Na zakończonym w dniu dzisiejszym IV Kongresie Młodych Konsekrowanych „Powstań i świeć”, który odbywał się w dniach od 22 do 25 września 2022 roku w sanktuarium maryjnym w Licheniu, pośród ponad 600 uczestników z 84 zgromadzeń oraz 14 instytutów świeckich i stowarzyszeń życia apostolskiego, znalazło się 5 oblatów Maryi Niepokalanej.

W tych dniach nie zabrakło konferencji tematycznych (bp. Jacka Kicińskiego CMF, o. Michała Nowaka OFMConv, o. Krzysztofa Pałysa OP, Franciszka Kucharczaka, ks. Marka Chmielniaka SAC oraz ks. Dariusza Bartochy SDB), spotkań w grupach, Eucharystii, modlitwy wspólnotowej m.in. liturgią godzin i lectio divina oraz nocnej adoracji Najświętszego Sakramentu a także świadectw dotyczących życia konsekrowanego, jak i młodości wyrażonej w tańcu przed licheńską bazyliką. Przesłanie video, zawierające odpowiedzi na 3 zadane pytania: „Jaki jest sens życia zakonnego dzisiaj?”, „Jak dobrze przeżyć kryzys w życiu zakonnym?” oraz „Co w powołaniu jest największą radością?”, skierował do uczestników kard. Raniero Cantalamessa OFMCap. Pozdrowienia do uczestników skierował także prefekt Dykasterii Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego kard. João Braz de Aviz.

Oblackimi uczestnikami kongresu byli: o. Robert Wawrzeniecki OMI, który na spotkaniu reprezentował sekretariat Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce i powitał na początku wszystkich uczestników, dzieląc się przeżywaniem własnego charyzmatu zakonnego i licznymi okazjami do czerpania z innych zakonnych charyzmatów oraz klerycy z Misyjnego Wyższego Seminarium Duchownego z Obry: Kamil Krotosik OMI, Duglas Tsowa OMI, Krzysztof Gabler OMI i Dawid Sowa OMI, którzy m.in. na pierwszej kongresowej Eucharystii pełnili funkcje liturgiczne.

 

Odbyły się też dwie wspólne sesję zdjęciowe. Jedna z nich m.in. w kaplicy 108 męczenników II wojny światowej, gdzie nad głową Chrystusa znajduje się wizerunek bł. o. Józefa Cebuli OMI. Oblacka grupa skorzystała także z kongresowej fotobudki, gdzie w ramce z logiem i kolorach kongresu trzymali tabliczki m.in. „wstałem i święcę”, „radość odmładza” oraz „dowód dla przełożonych, że jestem na kongresie” zrobiła sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie, wywołując uśmiechy odwiedzających sanktuarium gości. Oblacka wspólnota praktykowała także wspólnotową poobiednią rekreację przy kawie i słodkich przysmakach. Niedzielna poranna kawa smakowała zaś wyśmienicie w poszerzonym gronie, z naszymi Siostrami Świętej Rodziny z Bordeaux, z którymi zrobiliśmy sobie także okolicznościowe zdjęcie.

Na zakończenie, w niedzielne południe, na Eucharystii pod przewodnictwem prowincjała Księży Marianów, którzy są gospodarzami sanktuarium w Licheniu, miało miejsce zawierzenie konsekrowanych Matce Bożej. Szczegóły dotyczące spotkania, nagrane konferencje i Eucharystie oraz inne materiały foto i video można znaleźć na: www.mlodzikonsekrowani.zyciezakonne.pl

(rw)