Ron Rolheiser OMI: Oznaki dobrego małżeństwa

Ujęte w czterech obrazach.

5 października 2022

Myślę, że dobre małżeństwo można opisać czterema obrazami:

  • Dobre małżeństwo to ciepły kominek.

Miłość dwojga ludzi do siebie tworzy ciepłe miejsce. Ale ciepło, które tworzy, nie tylko ogrzewa dwoje zakochanych ludzi, ale ogrzewa wszystkich innych, którzy się do nich zbliżają – ich dzieci, sąsiadów, ich społeczność i każdego, kto ich spotyka.

  • Dobre małżeństwo to duży stół, zastawiony mnóstwem jedzenia i picia.

Kiedy dwoje ludzi kocha się sakramentalnie, ta miłość staje się miejscem gościnności, stołem, do którego ludzie przychodzą, by się nakarmić – w przenośni i naprawdę. Ponownie, miłość, w prawdziwym małżeństwie, karmi nie tylko dwoje ludzi, którzy ją tworzą, ale ponieważ jest sakramentalna, zawsze zawiera więcej, aby nakarmić każdego, kto ma szczęście ją spotkać.

  • Dobre małżeństwo to przestrzeń, w której wspólnie przeżywa się trudności.

Stary aksjomat mówi: „Wszystko można znieść, jeśli można się tym dzielić!” To prawda. Każdy, kto ma szczęście mieć w tym życiu prawdziwego partnera moralnego, może znieść wiele cierpienia. Jest to jeszcze bardziej prawdziwe w dobrym małżeństwie, w którym żona i mąż, z powodu głębokiego pokrewieństwa moralnego i emocjonalnego, mogą nieść nie tylko własne cierpienia, ale także mogą pomóc nieść cierpienia wielu innych.

  • Wreszcie, czerpiąc z głębokiej chrześcijańskiej symboliki, dobre małżeństwo jest ciałem Chrystusa, ciałem, które jest „pokarmem dla życia świata”.

Chrystus pozostawił swoje Ciało, aby nakarmić świat. Dobre małżeństwo właśnie to robi, karmi wszystko i wszystkich wokół.


Ron Rolheiser OMI, znany ze swojego humoru, szczerości i mądrości, jest popularnym mówcą w dziedzinie współczesnej duchowości. Dorastał w dużej, kochającej się rodzinie na farmie w Saskatchewan, a święcenia kapłańskie otrzymał w 1972 r. Pełnił funkcję rektora Oblate School of Theology w San Antonio w Teksasie. Jest autorem ponad 15 książek, w tym bestsellerowej pozycji: “Modlitwa. Nasza najgłębsza tęsknota”. Jego najnowsze książki to “Wrestling with God” [polski tytuł: “Zmagania z Bogiem. Wiara w czasach niepokoju”], “Domestic Monastery” [Domowy klasztor – przyp. tłum.] oraz “Bruised & Wounded: Struggling to Understand Suicide” [Posiniaczony i zraniony: Walka o zrozumienie samobójstwa – przyp. tłum.]. Rolheiser tworzy także popularne kolumny wydawnicze, które pojawiają się w wielu katolickich gazetach na całym świecie.

(tł. pg)