Dawid Grabowski OMI: Czyli Skała [blog]

Często mówi się, że coś jest twarde jak skała...

16 października 2022

Gdy wiele lat temu bawiłem się na podwórku z rówieśnikami moją uwagę przyciągały kamienie. Szczególnie te wyróżniające się kształtem, kolorem czy wielkością. Z jednej strony byłem ciekaw jak wyglądają w środku, z a drugiej starałem się być wobec nich ostrożny, bo wiedziałem, że można zrobić nimi krzywdę. Kamienie jednak budziły we mnie przede wszystkim respekt.

Kadzielnia – Kielce (zdj. D. Grabowski OMI)

Ta postawa przerodziła się w zachwyt, kiedy zacząłem oglądać skały przechadzając się górskimi szlakami. Będąc niedawno w Ojcowskim Parku Narodowym i podziwiając otaczające mnie skały, doszedłem do wniosku, że są one symbolem pewnej stałości i solidności. Nie oznacza to, że są niezniszczalne, ale o wiele trwalsze niż inne surowce, na przykład drewno.

Ojcowski Park Narodowy (zdj. D. Grabowski OMI)

Pismo Święte także mówi o skale, symbolizuje więc ona solidność, pewność i trwałość. Jest wiele fragmentów, które o tym mówią. Do mnie najbardziej trafiają następujące słowa:

Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą (Mt 16,18).

I nie chodzi o to, że człowiek jest tak pewny, żeby Bóg powierzał mu swój Kościół. Na ludziach łatwo można się zawieść. Zresztą, kto z nas się nie zawiódł i kto z nas kogoś nie rozczarował? To dzięki Duchowi Świętemu, który jest w Kościele (czyli między ludźmi) można spotkać Boga i dążyć do Jego królestwa. I choć kondycja tej wspólnoty w każdym miejscu na świecie wygląda różnie, to dzięki Stwórcy będzie ona trwać. On jest o wiele bardziej solidny niż skała i nie da się go niczym skruszyć.


o. Dawid Grabowski OMI – spowiednik i kierownik duchowy kleryków Wyższego Seminarium Duchownego w Obrze. W wolnych chwilach lubi jeździć rowerem i odkrywać ciekawe miejsca.