Dawid Grabowski OMI: Wiara ojców

Choć wokół zmienia się świat, wy stoicie na straży od lat...

15 listopada 2022

Mam wrażenie, jakby stały przy drogach od zawsze. Zwykle zwracałem na nie uwagę, gdy mijałem je rowerem, choć bardziej przypatrywałem się im idąc pieszo. Każda z nich jest właściwie inna, choć niekiedy podobna, to jednak nie taka sama. Mowa o przydrożnych kapliczkach.

Są tak powszechne i znane, że można je mijać latami, nie zwracając na nie uwagi. Wrosły w nasz krajobraz, stojąc spokojnie przy drogach, tych uczęszczanych od lat. Pomagają przypomnieć sobie o Bogu, o Jego obecności i opiece. Na pewno każda z nich ma swoją historię, a niektóre mają na sobie napisy czy nawet daty. Byłem zdumiony zatrzymując się przy kilku z nich w okolicy Świętego Krzyża, widząc na niej rok 1865 czy 1894. Robi to wrażenie…

Każdą z tych kapliczek, które są obecnie w gorszym czy lepszym stanie, ktoś wybudował, dbał o nią i modlił się przy niej. I tak jest do dziś, choć czas płynie i pokolenia się zmieniają, kapliczki przypominają o Bogu i motywują do modlitwy. Zazwyczaj w maju można zobaczyć przy nich większe grupy ludzi, które odmawiają litanię loretańską.

Kapliczki wyglądają rozmaicie, najlepiej widać to w różnych miejscach, zarówno naszej ojczyzny jak i całego świata. W jednym miejscu jest więcej krzyży, w innym dominują postaci świętych. Niektóre zbudowane są z kamienia, kolejne z drewna. Pokazują wiarę naszych ojców i przypominają o niej również nam, ich synom i córkom.


o. Dawid Grabowski OMI – spowiednik i kierownik duchowy kleryków Wyższego Seminarium Duchownego w Obrze. W wolnych chwilach lubi jeździć rowerem i odkrywać ciekawe miejsca.