23 listopada 2022

Z listów św. Eugeniusza.

22 listopada 2022

W ANGLII NAWRÓCENIA WZRASTAJĄ W ZDUMIEWAJĄCYM TEMPIE

Tekst dziennika Eugeniusza odnosi się do spotkania w Anglii oblata o. Frederica Perrona z Johnem Henrym Newmanem (1801-1890), angielskim teologiem, który w 1845 roku wstąpił do Kościoła katolickiego, w 1878 roku został kardynałem, a w 2019 roku został kanonizowany.

Michael Hughes napisał: “biskup de Mazenod miał najwyższy szacunek dla Newmana, którego spotkał podczas swojej pierwszej wizyty w Anglii w 1850 roku. Życie Newmana, człowieka o wszechstronnym wpływie, wielokrotnie krzyżowało się z życiem oblatów, zwłaszcza w jego udziale w inspirowaniu drugiej wiosny angielskiego katolicyzmu. Był to czynnik decydujący o podjęciu przez Założyciela decyzji o otwarciu domu oblackiego w Anglii”.

[W Anglii] nawrócenia wzrastają w zdumiewającym tempie. W grudniu pięćdziesięciu anglikańskich księży wyparło się swej wiary. Ojciec Perron wraz z doktorem Newmanem i pięcioma innymi nawróconymi duchownymi zjadł kolację u pana Phillippsa. Odebrał wiele innych wyparć się wiary i szykują się kolejne.

Dziennik, 22.01.1846, w: PO I, t. XXI

Hughes kontynuuje: “Tymczasem w 1849 roku biskup de Mazenod wyznał swoje zdumienie, gdy dowiedział się, że oblaci zastąpili oratorianów Newmana i objęli w posiadanie Maryvale jako swój dom formacyjny w Anglii. Ojciec Cooke opowiada, jak w 1851 roku Newman przyjął do Kościoła katolickiego w Leeds grupę duchownych i świeckich anglikanów, wśród których byli dwaj przyszli oblaci: George Lloyd Crawley i John Atkinson”.

(https://www.omiworld.org/fr/lemma/newman-john-henry-1801-1890-cardinal-diacre-de-san-giorgio-velabro-venerable-fr/)