Oblaci też ludzie – mają pasje!

Nocny dyżur na oblackiej infirmerii i McLaren Senna GTR.

6 stycznia 2023

Jest grubo po północy. Nagle zza drzwi słyszę: „Śpisz?”. Nawet gdybym spał, to w tym momencie nie cieszyłbym się sennymi majakami. Na szczęście współbracia wiedzą, że koordynator medialny wcześnie spać nie chodzi. Po dniu kolędy prasówka, odpowiedzi na maile, kilka wiadomości, trochę zaległych spraw, które wciąż się dziwnie piętrzą… czas leci… Jeszcze Kompleta i nyni. Otworzyłem drzwi… br. Jakub Król OMI pokazuje mi złożonego z klocków Lego McLarena Senna GTR. Radość na twarzy współbrata, a ja sobie pomyślałem, normalny chłop… ma dyżur przez całą noc, wziął się za to, co lubi, co sprawia przyjemność. W końcu jesteśmy ludźmi, mamy swoje pasje. Wyczyn okazał się czasochłonny i wymagał nie lada cierpliwości. 830 elementów… Warto nadmienić, że brat Adam poddał się po dwóch godzinach. Ale trzeba przyznać, że jutro rano to właśnie on przejmuje pałeczkę na infirmerii.

(zdj. J. Król OMI)

Oblacka infirmeria…

Mieszkam tutaj od trzech lat. Na styku życia i śmierci. Wspólnota lubliniecka jest dość specyficzna. Mamy tutaj przegląd wszystkich posług oblackich. Od misjonarki ludowej, przez duszpasterstwo parafialne, kapelanie więzienne i sióstr zakonnych, po… infirmerię. Choć rzadko tutaj bywam i często spotykam się z humorystycznym pytaniem: „Na długo przyjechałeś?”, to jednak ten dom uczy mnie pokory.

Bardzo podziwiam posługę braci zakonnych. Zawsze powtarzałem, że w klasztorach, gdzie są bracia, jest normalnie. Często wyrywają nas z zakamuflowanego klerykalizmu. To chłopy z krwi i kości. W naszym domu jest ich trzech – br. Jakub, br. Krzysztof i br. Adam (nie liczę tych, którzy są „pacjentami” infirmerii – z nimi mam osobne wspomnienia, również bardzo pozytywne). 24 godziny na dobę dla drugiego człowieka. Ale są herosami z krwi i kości – mają swoje słabsze dni i swoje hobby… jak chociażby klocki Lego po północy na dyżurce. Takie jest życie, a oblaci to ludzie z krwi i kości.


o. Paweł Gomulak OMI – misjonarz ludowy (rekolekcjonista), ustanowiony przez papieża Franciszka Misjonarzem Miłosierdzia. Studiował teologię biblijną na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego. Koordynator Medialny Polskiej Prowincji, odpowiedzialny za kontakt z mediami i wizerunek medialny Zgromadzenia w Polsce. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Pasjonat słowa Bożego, w przepowiadaniu lubi sięgać do Pisma Świętego i tradycji biblijnej. Należy do wspólnoty zakonnej w Lublińcu.