Święty Krzyż: Uroczystości 160. rocznicy powstania styczniowego [zdjęcia]

Specjalna modlitwa przy relikwiach Drzewa Krzyża Świętego w intencji powstańców.

23 stycznia 2023

W świętokrzyskiej bazylice odbyła się modlitwa w intencji Ojczyzny z okazji 160. rocznicy powstania styczniowego. Uroczystej Eucharystii przewodniczył o. Marian Puchała OMI, superior wspólnoty oblackiej oraz kustosz relikwii. Okolicznościowe kazanie wygłosił rektor bazyliki – o. Krzysztof Czepirski OMI. Na zakończenie Mszy św. przy relikwiach Drzewa Krzyża Świętego odmówiono okolicznościową modlitwę w intencji powstańców styczniowych i Ojczyzny:

Boże Trójjedyny: Ojcze, Synu i Duchu Święty, w 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, klęcząc przed Świętą Relikwią Krzyża dziękujemy dziś za to, że przez wieki otaczałeś Polskę przemożną opieką. Dziękujemy Ci, że Ojczyznę naszą wyprowadziłeś z rąk ciemiężców i nieprzyjaciół. Tych, którzy polegli w narodowej insurekcji, w obronie wolności, narodu i wiary, wprowadź do Ojczyzny wiecznej. Tych, którzy teraz o to zabiegają prowadź światłem Ducha Swego.

Trójco Przenajświętsza, błogosław Ojczyźnie naszej. Dodaj nam mocy i łaski, abyśmy wspierali ją modlitwą i pracą. Spraw, aby w Ojczyźnie naszej panowały: sprawiedliwość, miłość i społeczne szczęście. Wspomóż Naród Polski we wszelkich trudnych sprawach obecnego czasu.

Jak 160 lat temu praojcowie nasi błagali o wolność dla: Polski, Litwy i Ukrainy – tak i my, dziś błagamy, u stóp Świętego Krzyża  o dar wolności i pokoju dla umęczonej wojną Ukrainy.

– Krzyżu Święty, mocy i mądrości Boża, ochraniaj nas…

– Krzyżu Święty, wolności przed zniewoleniem zła, ochraniaj nas…

– Krzyżu Święty, pociecho smutnych i cierpiących, ochraniaj nas…

– Krzyżu Święty, nadziejo i zbawienie nasze, ochraniaj nas…

– Krzyżu Święty, źródło wszelkich łask, ochraniaj nas…

Krzysztof Czepirski OMI: Powstanie Styczniowe na Świętym Krzyżu

 

(pg/zdj. swietykrzyz.pl)