Z listów św. Eugeniusza

24 stycznia 2023.

23 stycznia 2023

SA SPOJRZENIA, KTÓRE MAJĄ WPŁYW NA CAŁĄ EGZYSTENCJĘ

Biskup Joseph Norbert Provencher z Red River Colony (Manitoba), który potrzebował kapłanów do rozwoju dzieł w swojej diecezji, zwrócił się o pomoc do przełożonego kanadyjskich oblatów, ojca Guiguesa. Ojciec Guigues wahał się, ponieważ nie miał misjonarzy, których mógłby zwolnić z dotychczasowych zobowiązań. Eugeniusz zadziałał szybko i mianował ojca Pierre’a Auberta i młodego Kanadyjczyka Alexandre’a Taché, jako pierwszych dwóch oblatów w St. Boniface.

Yvon Beaudoin: [Alexandre Taché] 1 września 1841 roku wstępuje do wyższego seminarium duchownego w Montrealu. W drodze do katedry 3 grudnia, w święto świętego Franciszka Ksawerego, zobaczył pierwszych sześciu oblatów, którzy przybyli dzień wcześniej. Napisze później, że jego wzrok przykuły ze szczególną uwagą ich postacie i oblackie krzyże. „Są spojrzenia, które mają wyraźny wpływ na całe życie; to, które padło wówczas na ojców Honorata i Telmona, nie przyczyniło się ani trochę do ukierunkowania mojego życia”.

Nie ukończył studiów teologicznych, gdyż biskup Ignace Bourget mianował go regentem w kolegium w Chambly (1842-1843), a następnie, w styczniu 1844 roku profesorem matematyki w seminarium w Saint-Hyacinthe. 5 października 1844 roku Alexandre rozpoczął nowicjat w Longueuil. Ojciec Jean-François Allard, mistrz nowicjuszy, ocenił go bardzo przychylnie. Pisał do biskupa de Mazenoda: „Brat A. Taché, pochodzący z jednej z najznakomitszych rodzin w kraju, ma ugruntowaną opinię o talentach: dobra pamięć, prawość umysłu, zdrowy osąd, niepospolita przenikliwość, łatwość elokwencji. Wszystkie te cechy wzbogaca mądrość, doskonałe wykształcenie i wykwintna uprzejmość, dzięki którym zabłyśnie we wszystkich środowiskach. Ponadto posiada pokorę i roztropność, wypowiada się tylko z wielką trafnością”

(https://www.omiworld.org/fr/lemma/tache-mgr-alexandre-fr/)