Oblat i pięciu studentów aresztowanych po spotkaniu z Papieżem

Zatrzymani przez służby specjalne prezydenta.

5 lutego 2023

Podczas pielgrzymki apostolskiej do Demokratycznej Republiki Konga Ojciec Święty Franciszek spotkał się z młodzieżą na Stadionie Męczenników w Kinszasie – stolicy kraju. Według doniesień agencji Associated Press, w momencie gdy papież wygłaszał słowa przeciwko korupcji, część tłumu zaczęła skandować w języku ligala w kierunku prezydenta kraju, wymownie wskazując, że jego mandat się skończył. W spotkaniu 65 tysięcy młodych z papieżem uczestniczyli również studenci oblackiego Uniwersytetu św. Eugeniusza de Mazenoda.

Ojciec Święty na Stadionie Męczenników w Kinszasie (zdj. Vatican Media)
Kongo: Oblacki uniwersytet wita papieża [WIDEO]

Po spotkaniu z Ojcem Świętym, około południa, 2 lutego, wywiad prezydenta zatrzymał sześć osób, które rzekomo miały śpiewać piosenkę, której nauczyły się od nieżyjącego już kardynała Laurent Monsengwo Pasinya: „Korupcja, odrzucamy korupcję!”, dodając: „Złodzieju! Strzeż się”. Prezydent Demokratycznej Republiki Konga Felix Tshisekedi, który objął urząd w styczniu 2019 r., będzie ubiegał się o reelekcję w grudniu.

Podczas zatrzymania studentów w obronie młodzieży stanął o. Owab Guy-Julien Muluku OMI – sekretarz generalny oblackiej uczelni w stołecznej Kinszasie. Misjonarz i studenci spędzili w areszcie prawie 34 godziny. Osadzonych zwolniono przed 22.00 w dniu 3 lutego. Aresztowanie i zwolnienie oblata potwierdziła Prowincja Kongo Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

(pg/CNA, Hannah Brockhaus/zdj. gł. Vatican Media)