Łukasz Krauze OMI: Jeśli ksiądz z ambony nie głosi Chrystusa – zwróć mu uwagę [PODKAST]

O dobrym kazaniu, zakazie agitacji politycznej w liturgii mówi wykładowca homiletyki w oblackim seminarium.

17 marca 2023

O tym, co zrobić, gdy zamiast homilii słyszymy w kościele agitację polityczną oraz o tym, jakie powinno być dobre kazanie – mówi o. Łukasz Krauze OMI w rozmowie z Michałem Jóźwiakiem z oblackiego portalu misyjne.pl.

Kiedy byłem diakonem i głosiłem jedno ze swoich pierwszych kazań w parafii oblackiej w Siedlcach użyłem słowa „musicie”. Nie pamiętam, czego ono dokładnie dotyczyło, ale pojawiło się w mojej homilii. Po mszy św. pewien starszy pan przyszedł do zakrystii i poprosił mnie o rozmowę w cztery oczy. Z wielką kulturą i wyczuciem zwrócił mi uwagę, że on nic nie musi i nie wypada stosować takiego sformułowania w homilii. Miał rację. Warto postępować tak, jak ten pan i zwracać uwagę księżom, kiedy powiedzą coś nie tak – mówi o. Łukasz Krauze OMI.

Łukasz Krauze OMI: O pasji głoszenia homilii [live]

W podkaście został też poruszony temat wystąpień polityków podczas Mszy św.

Takie rzeczy nie mogą się zdarzać. Liturgia to nie miejsce na agitację polityczną czy prywatne wystąpienia polityków – podkreśla misjonarz oblat.

W rozmowie pojawił się też wątek wystąpień osób świeckich. Homileta wyjaśnił, jak należy takie wystąpienie zorganizować, aby przebiegło ono sprawnie i zgodnie z przepisami liturgicznymi. Jak podkreślił ojciec Krauze, przepisy te nie są sztuką dla sztuki, ale są wyrazem troski o piękno liturgii.