Ron Rolheiser OMI: Pęknięty dzban

Dlaczego nie wolno nam przyzwyczajać się do błędów i je racjonalizować?

23 marca 2023

To prawda. Rana jest często miejscem, przez które mądrość wpływa do naszego życia, a słabość, która zwykle nas obezwładnia, może sprawić, że będziemy bardziej świadomi naszej potrzeby łaski. Ale to połowa równania. Wada, choć utrzymuje nas w pokorze, może również utrzymywać nas w przeciętności i braku radości.

Nawet jeśli wina nie jest poważna, nadal blokuje nas przed głębszym rozwojem i szczęściem. Jan od Krzyża podaje aksjomat, który mówi, że ostatecznie nie ma znaczenia, czy ptak jest przywiązany do ziemi ciężkim łańcuchem, czy lekkim sznurkiem – w jednym i drugim wypadku nie może latać. Ostrzega nas stanowczo przed pogodzeniem się z jakąkolwiek wadą lub uzależnieniem, kiedy jednocześnie je racjonalizujemy, że to nie są jakieś poważne odstępstwa i pomimo naszej słabości jesteśmy zasadniczo dobrymi ludźmi. Jeśli pogodzimy się z uzależnieniem lub wadą, zubożymy się również w inny sposób: pozbawi nas to prawdziwego szczęścia. Nasze nałogi, nasze niewierności i nasze mniej niż zdrowe pobłażania mogą przynosić nam trochę przyjemności, ale nigdy nie przynoszą nam radości.

Ron Rolheiser OMI: Rozpacz – słabość czy grzech?

Radość to nie to samo co przyjemność. W naszym życiu może być wiele przyjemności, nawet jeśli nasze serca są smutne, a sumienia ciężkie. Prawdziwa radość jest czymś poza przyjemnością i może współistnieć z wyrzeczeniem i bólem. Zależy ona raczej od uczciwości, przejrzystości i wdzięczności, prawdziwych znamion świętości. Kiedy szczerze badamy nasze życiowe doświadczenie, poznajemy tę prawdę. Byliśmy najszczęśliwsi i najbardziej spokojni w tych czasach, kiedy byliśmy wierni, uczciwi, w pełni przejrzyści, kiedy wszystkie dobra były na stole i nie mieliśmy nic do ukrycia, nawet jeśli nie byliśmy doskonali.

Nikt nie jest doskonały, ale nigdy nie wolno nam przyzwyczajać się do naszych błędów i racjonalizować ich, tłumacząc, że nie są one poważne lub że możemy je ukryć. Jeśli jedno małe pęknięcie w dzbanku nie zostanie naprawione, uszkodzenie nadal będzie wystarczające, aby spowodować wyciek całego płynu.


Ron Rolheiser OMI, znany ze swojego humoru, szczerości i mądrości, jest popularnym mówcą w dziedzinie współczesnej duchowości. Dorastał w dużej, kochającej się rodzinie na farmie w Saskatchewan, a święcenia kapłańskie otrzymał w 1972 r. Pełnił funkcję rektora Oblate School of Theology w San Antonio w Teksasie. Jest autorem ponad 15 książek, w tym bestsellerowej pozycji: “Modlitwa. Nasza najgłębsza tęsknota”. Jego najnowsze książki to “Wrestling with God” [polski tytuł: “Zmagania z Bogiem. Wiara w czasach niepokoju”], “Domestic Monastery” [Domowy klasztor – przyp. tłum.] oraz “Bruised & Wounded: Struggling to Understand Suicide” [Posiniaczony i zraniony: Walka o zrozumienie samobójstwa – przyp. tłum.]. Rolheiser tworzy także popularne kolumny wydawnicze, które pojawiają się w wielu katolickich gazetach na całym świecie.

(tł. pg)