Kielce: „Gotowanie na antenie”

Nowicjusze w programie kulinarnym Radia Kielce

25 marca 2023

Nowicjusze: Tomek, Wojtek, Karol i Mateusz wraz z ojcami: mistrzem Krzysztofem Jamrozym OMI i socjuszem Bogusławem Harlą OMI przybyli do Radia Kielce, by wziąć udział w programie „Gotowanie na antenie” prowadzonym przez panią redaktor Magdalenę Sitek. Zaprezentowanym daniem były „Kluseczki z kaszy gryczanej z sosem z grzybów leśnych” autorstwa nowicjusza Karola. Kolejne wejścia na antenę były okazją nie tylko do kulinarnej prezentacji, ale i do wyjaśnienia radiosłuchaczom czym jest nowicjat, jak wygląda życie w nowicjacie i do czego przygotowuje. Kluseczki wyszły znakomicie, pani redaktor była zachwycona, zaś po degustacji zostaliśmy oprowadzeni po Radiu Kielce. Poniżej zamieszczamy przepis na kluseczki.

KLUSECZKI  Z KASZY GRYCZANEJ
Z SOSEM GRZYBOWYM
(porcja dla 2 osób)

Składniki klusek:

– 1,5 szklanki ugotowanej kaszy gryczanej

– 1 szklanka mąki ziemniaczanej

– 100 gram mielonego twarogu

– 1 jajko

– 4 ząbki czosnku

– sól, pieprz

Składniki sosu:

– 25 gram grzybów suszonych

– 1 średnia cebula

– 2 liście laurowe

– 3 kulki ziela angielskiego

– olej

– 1 łyżka mąki

Przygotowanie klusek:  Kaszę ugotować w osolonej wodzie i poczekać aż ostygnie. Następnie kaszę zblendować na jednolitą masę, dodać jajko, twaróg, posiekany czosnek. Wszystko wymieszać i doprawić solą
i pieprzem.  Następnie dodać mąkę i wymieszać na jednolitą masę, ciasto musi się trochę lepić. Po wyrobieniu ciasta, na lekko oprószonej mąką stolnicy formujemy z ciasta wałki o średnicy 1 cm. Następnie wałki kroimy po skosie co 2-3 cm i gotujemy w osolonej wodzie. Gotować należy do wypłynięcia klusek po czym odczekać jeszcze 1 minutę.

Przygotowanie sosu: Grzyby zalewamy wodą i odstawiamy do nasiąknięcia. Cebulę obieramy i kroimy w drobną kostkę. Na patelnie wlewamy olej i smażymy cebulę do zeszklenia. Później dodajemy posiekane grzyby i przez 1 minutę podsmażamy razem. Następnie podlewamy cebulę i grzyby na patelni wodą z grzybów, dodajemy ziele angielskie i liść laurowy. Wszystko gotujemy przez 5-8 minut, na końcu dodajemy mąkę rozrobioną w 3 łyżkach wody. Doprawiamy solą i pieprzem.

(kj)