Dawid Grabowski OMI: Która droga

„Jakie masz plany, jakie perspektywy? Życie masz jedno, nie jesteś tu na niby…”

5 maja 2023

Ostatni dzień Pański to była niedziela Dobrego Pasterza, która w szczególny sposób mówi o powołaniu człowieka do służby w Kościele. Rozpoczyna tydzień modlitw o powołania, czyli o kapłanów i osoby konsekrowane (siostry zakonne i braci). Choć wtedy mówi się o tej drodze życia danej od Boga, warto również pamiętać o małżeństwach i rodzinach.

Rozpoznać swoją życiową drogę, którą dał mi Bóg (i wybrać ją) to jedno, a być jej wierny (i to w sposób radosny i twórczy) to już drugie wyzwanie. Wiemy z życia, chociażby innych ludzi, że sprawa nie zawsze jest prosta i oczywista. Rozpoznanie i wybór swojego powołania można porównać do znalezienia odpowiedniego szlaku turystycznego, co niekiedy wymaga niezwykłego skupienia i wyjątkowej spostrzegawczości. Ale znaleźć szlak to jedno, a podążać nim to już drugie wyzwanie. Sam niekiedy zgubiłem się w górach podczas spaceru. Łatwo się zamyślić i nie zauważyć oznaczeń albo próbować skrócić sobie drogę. Innym razem szlak bywa słabo oznaczony, albo jest na mapie, a w rzeczywistości przeszedł do historii… A wszystkie znaki na drzewach w lesie są zamalowane.

Premiera hip-hopowego utworu o oblatach: „Która droga”

W tym czasie modlitw o powołania warto pamiętać przede wszystkim o naszych znajomych, którzy niepewnie podążają swoimi szlakami albo nawet z nich zeszli. Ale wsparcie przyda się także osobom, które rozglądają się i szukają wejścia na odpowiednią ścieżkę. Za tych, którzy idą obraną trasą warto dziękować, aby pomagali w tym innym. No i… ta modlitwa przyda się również nam samym.


o. Dawid Grabowski OMI – spowiednik i kierownik duchowy kleryków Wyższego Seminarium Duchownego w Obrze. W wolnych chwilach lubi jeździć rowerem i odkrywać ciekawe miejsca.