Ron Rolhaiser OMI: Boże, czy o mnie zapomniałeś?

Ten rodzaj niepokoju jest przeciwieństwem wiary.

10 czerwca 2023

Teolog John Shea używa krótkiego przykładu, aby opisać największy lęk i niepewność, która może wypełnić serce człowieka – że zostaniemy zapomniani przez Boga: Czy kiedykolwiek poszedłeś do swojej szafy, aby czegoś poszukać i podczas przeglądania szafy znalazłeś ubranie, o którym całkowicie zapomniałeś, że nadal je miałeś? Jesteś naprawdę zaskoczony, że ten konkretny element garderoby nadal istnieje, ponieważ całkowicie o nim zapomniałeś.

Obraz ten w istocie opisuje jeden z naszych najgłębszych, pierwotnych lęków. Gdzieś w podświadomości, gdzieś w zakamarkach naszego jestestwa, martwimy się, że pewnego dnia Bóg spojrzy z góry na tę ziemię i z prawdziwym zdziwieniem zobaczy, że nadal istnieję i zawoła ze zdziwieniem: „On jeszcze żyje! Całkowicie o nim zapomniałem!”

Ron Rolheiser OMI: Praktyczny przewodnik po trudnościach w modlitwie

To nie tylko proste zmartwienie, że wypadliśmy z ekranu radaru Boga, ale ciągłe, niespokojne, nienasycone zmartwienie, że nasze życie jest nic nieznaczące, że nie pozostawimy po sobie niczego trwałego, że to, co robimy, nie jest wystarczająco ważne, że nie jesteśmy wyjątkowi i że naszym przeznaczeniem jest pozostanie małym pyłem, nieznanym i zapomnianym bytem pływającym w morzu anonimowości.

Ten rodzaj niepokoju, jak mówią nam Ewangelie, jest przeciwieństwem wiary, przeciwieństwem wiary w Boga. Kiedy jesteśmy zaniepokojeni w ten sposób, to właśnie dlatego, że nie ufamy, że Bóg, który dał nam życie, pragnienia i talent, daje nam również znaczenie, trwałość i nieśmiertelność.

Ron Rolheiser OMI: „Dlaczego zostaję w Kościele?”. Niezwykle pokorna i głęboka odpowiedź

Wiara zachęca nas, byśmy uwierzyli, że naszym prawdziwym znaczeniem nie jest wywieszenie naszego imienia na billboardach wśród hollywoodzkich gwiazd, ale to, że nasze imię jest zapisane w niebie, pośród wiecznych gwiazd. Miejsce w Bożym sercu daje nam znaczenie i trwałość, której nie daje Hall of Fame.

Nie musimy potwierdzać wartości naszego życia i naszych talentów, aby próbować coś udowodnić, ponieważ Bóg udowodni to za nas. Musimy tylko ufać, że Bóg obdarzy nas znaczeniem i nieśmiertelnością, których sami sobie nie możemy zagwarantować.


Ron Rolheiser OMI, znany ze swojego humoru, szczerości i mądrości, jest popularnym mówcą w dziedzinie współczesnej duchowości. Dorastał w dużej, kochającej się rodzinie na farmie w Saskatchewan, a święcenia kapłańskie otrzymał w 1972 r. Pełnił funkcję rektora Oblate School of Theology w San Antonio w Teksasie. Jest autorem ponad 15 książek, w tym bestsellerowej pozycji: “Modlitwa. Nasza najgłębsza tęsknota”. Jego najnowsze książki to “Wrestling with God” [polski tytuł: “Zmagania z Bogiem. Wiara w czasach niepokoju”], “Domestic Monastery” [Domowy klasztor – przyp. tłum.] oraz “Bruised & Wounded: Struggling to Understand Suicide” [Posiniaczony i zraniony: Walka o zrozumienie samobójstwa – przyp. tłum.]. Rolheiser tworzy także popularne kolumny wydawnicze, które pojawiają się w wielu katolickich gazetach na całym świecie.

(tł. pg)