Turkmenistan: Oblat odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi RP

Ojciec Andrzej Madej jest przełożonym misji Sui Iuris w Turkmenistanie.

16 września 2023

Polski misjonarz, o. Andrzej Madej OMI, został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Decyzję o odznaczeniu podjął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, a wręczył go Rafał Poborski, Ambasador RP w Turkmenistanie.

25 lat oblackiej misji w Turkmenistanie [WIDEO]

Jest to wyróżnienie i wdzięczność polskiego rządu za to, co oblaci Maryi Niepokalanej, Kościół katolicki w Turkmenistanie i Nuncjatura  Apostolska w Aszchabadzie czynią dla wiernych, a także dla gości z rożnych stron świata, w tym i z Polski – wyznał odznaczony misjonarz.

Krzyż Zasługi ustanowiony w 1923 r. nadawany jest osobom, które położyły zasługi dla państwa lub obywateli spełniając czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków, a przynoszące znaczną korzyść państwu lub obywatelom, ofiarną działalność publiczną, ofiarne niesienie pomocy oraz działalność charytatywną.

Muzułmanom w Turkmenistanie śni się Jezus… [WIDEO]


o. Andrzej Madej OMI – urodził się w 1951 r. w Kazimierzu Dolnym. Po maturze wstąpił do Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. W 1977 przyjął święcenia prezbiteratu. Studiował filozofię w Wyższym Seminarium Duchownym Misjonarzy Oblatów MN w Obrze i w Krakowie, teologię na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie i Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Był bliskim współpracownikiem założyciela Ruchu Światło–Życie, ks. Franciszka Blachnickiego. W latach 80. zasłynął jako rekolekcjonista i duszpasterz młodzieży. Był inicjatorem spotkań ekumenicznych w Kodniu oraz ewangelizacji podczas festiwalu rockowego w Jarocinie. Od 1997 jest przełożonym Misji “Sui Iuris” w Turkmenistanie. Jest z powołania katolickim księdzem i poetą. Od 1984 r. wydał kilkanaście zbiorów wierszy i prozy. Jest m. in. laureatem za rok 2019 Medalu „Benemerenti in Opere Evangelizationis”, nagrody przyznawanej przez Komisję Episkopatu Polski ds. Misji za to, że “cierpliwie i z miłością głosi Ewangelię i prowadzi dialog ekumeniczny. Jest autorem poczytnych publikacji książkowych”.

(pg)