Z listów św. Eugeniusza

27 września 2023.

27 września 2023

NASZA ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA NAUKĘ PRZEZ CAŁE NASZE ŻYCIE

To, co mi mówicie o o. Poste, sprawia mi wielką przyjemność. Proszę was, byście bardzo troszczyli się o tego młodego członka, który będzie jednym z naszych bogactw podczas misji prowansalskich.

Ojciec Joseph-Marie Coste dorastał w Marsylii i dlatego biegle mówił po prowansalsku, czyli w języku używanym przez oblatów na południu Francji podczas głoszenia misji ludowych.

Bardzo nalegam tak go uformować, abyśmy wyszli z tej jałowej obfitości wszystkich leniuchów, którzy za stosowniejsze uważają narazić na szwank swoją i naszą reputację, zamiast zadać sobie trudu studiowania.

List do ojca Hipolita Courtèsa, 25.07.1847, w: PO I, t. X, nr 933.

Eugeniusz nigdy nie mógł narzekać na misyjną gorliwość swoich oblatów – ale martwił się, że ta gorliwa aktywność przeszkadza w odpowiednim studium i przygotowaniu materiału kaznodziejskiego. W tym miejscu wyraża swoje rozczarowanie ich lenistwem w odniesieniu do trwających studiów, co skutkuje mierną treścią kazań i daje zły obraz rodziny oblackiej.

To samo dotyczy dziś wszystkich członków mazenodowskiej rodziny. Jeśli nie modlimy się i nie przygotowujemy naszych zajęć poprzez lekturę i refleksję, nasze przesłanie cierpi, a nasze grupy stają się uboższe w poznanie Boga.