Śp. o. Marcel Dumais OMI (1936-2023)

Kanada pożegnała wybitnego teologa, naukowca, członka Papieskiej Komisji Biblijnej.

19 listopada 2023

18 listopada br. odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. o. Marcela Dumais OMI – wybitnego teologa, członka Papieskiej Komisji Biblijnej, radnego generalnego na region USA-Kanada w latach 2004 – 2010.

Śp. o. Marcel Dumais OMI (zdj. OMIWorld)

Urodził się 5 maja 1936 roku w Drummondville w Kanadzie Marcel był drugim z dwóch synów w kochającej rodzinie. Od najmłodszych lat czuł powołanie do bycia misjonarzem i pomagania ludziom. To pragnienie zaprowadziło go do oblatów, znanych z zaangażowania w szerzenie ewangelii wśród najbardziej opuszczonych. Droga wiary i edukacji Marcela zaprowadziła go ze szkoły podstawowej w Drummondville do seminariów Chambly i Nicolet, gdzie wyróżniał się szczególnie na studiach klasycznych.

W 1963 roku, będąc w Międzynarodowym Scholastykacie w Rzymie, uzyskał tytuł licencjata z filozofii i teologii. Po powrocie do Kanady Marcel rozpoczął długą i cenioną karierę profesora. Wykładał filozofię na Uniwersytecie w Ottawie, a później został profesorem Pisma Świętego na Uniwersytecie Świętego Pawła. Kontynuował naukę w Rzymie, uzyskując licencjat z Pisma Świętego w Papieskim Instytucie Biblijnym w 1966 r. i doktorat w Instytucie Katolickim w Paryżu w 1974 r. W tym czasie wykładał także w College of Jonquière (1967-1968). Pragnienie wiedzy i jego głęboka miłość do Pisma Świętego doprowadziły go do opanowania dziewięciu języków, współczesnych i starożytnych.

Przez całe życie Marcel opublikował wiele książek i artykułów naukowych. Dzielił się także swoją mądrością poprzez nauczanie, konferencje i rekolekcje na całym świecie. Jego zasługi zostały docenione w chwili mianowania go przez papieża Jana Pawła II członkiem Papieskiej Komisji Biblijnej.

Miłość Marcela do Zgromadzenia była widoczna poprzez jego różne odpowiedzialne stanowiska, w tym przełożonego prowincjalnego i radnego generalnego na region Kanada-USA. Nawet po przejściu na emeryturę nadal pełnił funkcję prezesa Kanadyjskiego Towarzystwa Biblijnego.

W ostatnich latach życia Marcel mieszkał w Richelieu. Odszedł do Pana 5 listopada w otoczeniu swoich braci – oblatów.

Marcel Dumais zostanie zapamiętany ze względu na jego poświęcenie, entuzjazm i głęboki wpływ na szerzenie przesłania Ewangelii. Pozostawia po sobie trwałe dziedzictwo wiary, nauki i miłości – podkreślają misjonarze oblaci z kanadyjskiej Prowincji Notre-Dame-du-Cap.

R.I.P.

(OMIWordl/tł. pg)