Neoprezbiterzy na Świętym Krzyżu
Nowi kapłani udzielili błogosławieństwa prymicyjnego.
Po przyjęciu święceń kapłańskich oblaccy neoprezbiterzy wyruszają w kilkudniową podróż do miejsc szczególnie związanych z ich życiem i powołaniem. Ojcowie: Kamil Dżalak OMI, Artur Pawlak OMI oraz Kamil Krotosik OMI, odwiedzając Grotniki, Lubliniec i Częstochowę, przybyli także na Święty Krzyż, gdzie przed sześciu laty rozpoczęli formację zakonną. W środę 29 maja w świętokrzyskiej bazylice sprawowali wieczorną Eucharystię po której udzielili zebranym prymicyjnego błogosławieństwa.
Święcenia kapłańskie w Obrze [RELACJA]
Ojcowie neoprezbiterzy udają się teraz do swych domów, by w rodzinnych parafiach sprawować Mszę św. prymicyjną, a po urlopie obejmą swoje nowe placówki.
(kj)
Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium narodowe. Klasztor benedyktyński miał tutaj ufundować Bolesław Chrobry w 1006 roku. W opactwie na szczycie Łysicy przechowywane są relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Najpierw byli tutaj obecni benedyktyni. W wyniku kasaty na wniosek zaborcy rosyjskiego majątki kościelne zostały przejęte przez państwo pozostające pod protektoratem carskiej Rosji. W 1936 roku do opieki nad sanktuarium zostali zaproszeni Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Objęli część zabudowań klasztornych z bazyliką, które podnieśli z ruiny. Od upadku reżimu komunistycznego w Polsce nieprzerwanie starali się o powrót do sakralnego charakteru: skrzydła zachodniego, w którym mieściło się najpierw więzienie carskie, a potem więzienie polskie, a także tzw. szpitalika pobenedyktyńskiego. W 2023 roku obiekt klasztorny na Świętym Krzyżu powrócił do swoich pierwotnych granic i przeznaczenia. Wraz z reintegracją zabudowań klasztornych na Świętym Krzyżu nie zmienił się dotychczasowy prawny zakres ochrony przyrody na tym obszarze, jak również ochrona zabytków.
Zamieszanie wokół Świętego Krzyża – Q&A
W klasztorze na Świętym Krzyżu znajduje się dom nowicjatu Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Komentarz do Ewangelii dnia
23 listopada 2024
Oblaci: z pasji do muzyki
22 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
22 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
22 listopada 2024
Olimpiada Znajomości Afryki: szansa na poznanie kontynentu
21 listopada 2024
Madagaskar: Prowincjał w Mahanoro
21 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
21 listopada 2024