Święty Krzyż: służby mundurowe przy relikwiach Drzewa Krzyża Świętego
W czwartek 12 września, w ramach tygodniowych uroczystości odpustowych, na Święty Krzyż przybyli przedstawiciele służb mundurowych, m.in.: wojska, policji, straży pożarnej, straży granicznej, służby więziennej, służby celno-skarbowej, Inspektoratu Transportu Drogowego czy Straży Ochrony Kolei, wraz ze swymi kapelanami.
Na uroczystościach obecne były władze wojewódzkie i samorządowe. Mszy świętej przewodniczył ordynariusz diecezji kieleckiej, bp Jan Piotrowski. W homilii, zwracając się do przybyłych, powiedział m.in.:
„Tu, na naszej polskiej ziemi jest tyle do zrobienia, by świat, Polska i nasza świętokrzyska ziemia były wspólnym i dobrym domem. I jeżeli ktoś zna dobrze rzeczywistość tej ziemi, to wy, szanowni bracia i siostry licznych służb mundurowych według waszej kompetencji i codziennej służby dobru człowieka w jego potrzebach, a także całej społeczności w chwilach zagrożeń życia spowodowanych klęskami żywiołowymi, wypadkami różnej natury, a szczególnie pożarami. Niech zatem piękno waszego osobistego życia ubogacone duchem ofiarnej służby będzie waszym życiowym honorem. A my ufnie prosimy Boga, który jest miłością, aby ramionami krzyża Jezusa Chrystusa obejmował was wszystkich jako swoich umiłowanych synów i córki”.
Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Położone jest na Łysej Górze, dawnym miejscu kultu pogańskiego. Inicjatorem założenia opactwa benedyktyńskiego w tym miejscu był Bolesław Chrobry w 1006 r. Pierwszy kościół w stylu romańskim ufundowany został między rokiem 1102 a 1138 przez Bolesława Krzywoustego. Początkowo świątynia była poświęcona Świętej Trójcy. Od XIV w. dodano wezwanie Świętego Krzyża – po tym, gdy w 1306 książę Władysław Łokietek przekazał benedyktynom relikwie Drzewa Krzyża Świętego W 1819 r. klasztor skasowano. Posługę pełnili tu jeszcze przez pewien czas benedyktyni, a następnie kler diecezjalny. W latach 1852–1865 mieścił się tu dom poprawczy dla tzw. księży demerytów (dysfunkcyjnych). Od 1936 r. świątynia stała się kościołem klasztornym i miejscem nowicjatu misjonarzy oblatów Maryi Niepokalanej. W 2013 r. sanktuarium podniesiono do godności bazyliki mniejszej. Aktualnym przełożonym i kustoszem relikwii Świętego Krzyża jest o. Rafał Kupczak OMI.
Krzysztof Jamrozy OMI
Grotniki: czterech prenowicjuszy rozpoczęło formację zakonną
9 października 2024
Z listów św. Eugeniusza
9 października 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
9 października 2024
Trydent: spotkanie u Luci Borzagi, siostry bł. Mario Borzagi OMI [+GALERIA]
8 października 2024
Malmö: spotkanie oblatów dystryktu szwedzko-norweskiego
8 października 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
8 października 2024