Katowice: Wieczór Uwielbienia Wspólnoty Magnificat Young
W niedzielę 29 września przy parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Katowicach-Koszutce odbył się Wieczór Uwielbienia zorganizowany przez wspólnotę Magnificat Young. Wspólnie modliło się kilkadziesiąt osób.
Coroczną tradycją Wspólnoty Magnificat Young, która działa przy parafii ojców oblatów w Katowicach-Koszutce jest organizacja wielbienia rozpoczynającego kolejny rok formacyjny.
Inspirując się biblijną sceną chrztu Jezusa, która zaczęła Jego publiczną działalność, zgromadzeni na początku wielbienia mieli przestrzeń, w której mogli przeprosić Boga za popełnione grzechy. Potem, opierając się na biblijnych obrazach przytoczonych w Ewangelii w scenie chrztu Jezusa (np. obmycie wodą czy gołębica), powtarzali biblijny cytat odnoszący się do głosu z nieba mówiącego: „Ten jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie”.
W tej modlitewnej atmosferze nastąpiło oddawanie Bogu zarówno spraw wspólnotowych, jak i samych siebie, towarzyszył temu gest wyciągniętych dłoni. Wydarzenie animował muzycznie zespół, intonując pieśni uwielbieniowe.
– Tematem uwielbienia było hasło: «początek». Zadawaliśmy pytania o początek zarówno w kontekście nowego roku formacyjnego, jak i własnego nawrócenia. Jesteśmy przekonani, że Duch Święty działał! – opowiada Anna Bednar ze wspólnoty Magnificat Young.
Oprócz ewangelicznej sceny chrztu podczas wydarzenia wybrzmiało też biblijne zdanie zaczerpnięte z Apokalipsy św. Jana: „Oto czynię wszystko nowe”. Wiele fragmentów Pisma Świętego cytowano też podczas powierzania Panu poszczególnych obszarów życia. „To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem” – to zdanie Jezusa towarzyszyło uwielbieniu Boga w tworzonej przez uczestników wspólnocie.
– Przez cały tydzień poprzedzający Wieczór Uwielbienia poszczególne diakonie miały spotkania przygotowujące do wydarzenia, np. poprzez przygotowywania tekstu modlitw oraz próbę pieśni – dzieli się Anna Bednar.
W spotkaniu wzięło udział ok. 50 osób. Podobne wydarzenia do ostatniego Wieczoru Uwielbienia są organizowane cyklicznie przez Wspólnotę Magnificat Young, działającą przy parafii ojców oblatów w Katowicach-Koszutce. Informacje o różnych wydarzeniach można znaleźć w mediach społecznościowych Wspólnoty.
Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej przybyli do Katowic prawdopodobnie na początku 1934 r., a osiedlili się przy konwencie bonifratrów w Katowicach-Bogucicach, aby głosić rekolekcje i misje parafialne w języku polskim i niemieckim. Rozpoczęli budowę klasztoru i kaplicy na Koszutce, które zostały poświęcone w 1937 r. W latach wojennych dom w Katowicach został przyłączony do Niemieckiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej oraz erygowano w 1940 r. samodzielną parafię pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, co miało uchronić klasztor i kościół od grabieży przez okupantów niemieckich. Niestety, nie udało się to w całości, gdyż SS-mani przejęli większość pomieszczeń klasztornych i zdjęli krzyż żelbetonowy z elewacji. Wówczas proboszcz wraz z parafianami ustawili go przed kościołem, obsadzając kwiatami. W 1945 r. powrócili polscy oblaci, przystępując do odbudowy. Od roku 1954, po otrzymaniu zgody władz, rozbudowano znacznie kościół parafialny. Mieszkający tu oblaci są zaangażowani w duszpasterstwo parafialne i rekolekcyjne, a także sprawują posługę w stałym konfesjonale, są kapelanami sióstr zakonnych oraz szpitala bonifratrów, a także są zaangażowani w duszpasterstwo specjalistyczne osób głuchych i zmagających się z uzależnieniami. Aktualnym przełożonym domu jest o. Franciszek Bok OMI.
Anna Gorzelana
fot. Anna Bednar/Magnificat Young
Grotniki: czterech prenowicjuszy rozpoczęło formację zakonną
9 października 2024
Z listów św. Eugeniusza
9 października 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
9 października 2024
Trydent: spotkanie u Luci Borzagi, siostry bł. Mario Borzagi OMI [+GALERIA]
8 października 2024
Malmö: spotkanie oblatów dystryktu szwedzko-norweskiego
8 października 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
8 października 2024