Warszawa: 153. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce
W auli sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie rozpoczęło się we wtorek 8 października 153. zebranie plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich. Tym razem skupione jest wokół aktualnych wyzwań, przed którymi stoją zakony męskie. Zwłaszcza wokół kwestii ochrony osób małoletnich, trudnych sytuacji w wypełnianiu posługi przełożonego i spraw prawno-organizacyjnych. W spotkaniu bierze udział przełożony oblatów polskiej prowincji - o. Marek Ochlak OMI.
Spotkanie rozpoczęło się od jutrzni, podczas której o. Sylwester Grabowski SVD, w nawiązaniu do jubileuszu 150-lecia werbistów, ukazał postać św. Arnolda Jansena, założyciela tego zgromadzenia, jako człowieka całkowicie ufającego Bogu. Właśnie ta ufność pokładana w Bogu w trudnych czasach Kulturkampfu była źródłem szybkiego rozwoju werbistów oraz dwóch żeńskich zgromadzeń. Kaznodzieja podjął też medytację na temat ewangelicznej konieczności stania się jak dzieci względem Boga i ludzi. Po modlitwie ks. Dariusz Wilk przywitał wszystkich zebranych, a szczególnie prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka oraz towarzyszących mu gości – ks. Piotra Studnickiego, ks. Jana Dochnalika i o. prof. Dominika Zamiatałę CMF.
Następnie przedstawił nowych przełożonych wyższych męskich zgromadzeń zakonnych. W tym gronie byli: ks. Janusz Kawa, przełożony synów Maryi w Polsce, ks. Mariusz Krawiec, prowincjał paulistów, o. Janusz Mazur, prowincjał zmartwychwstańców, o. Efrem Michalski, przeor opactwa benedyktynów w Lubiniu, o. Sylwester Sowizdrzał, prowincjał orionistów i o. Rafał Pysiak, przełożony krakowskiej prowincji kapucynów – po wyborze o. Marka Miszczyńskiego do zarządu generalnego zakonu. Przedstawieni duchowni powołani zostali do swojej posługi w ciągu ostatnich miesięcy (od maja 2024 r.). Ks. Dariusz Wilk poinformował także, iż nowym konsultorem KWPZM, na miejsce o. Marka Miszczyńskiego, został wybrany o. Tadeusz Florek, prowincjał krakowskich karmelitów bosych.
Następnie zabrał głos abp Wojciech Polak, przedstawiając projekt powołania Komisji niezależnych ekspertów do zbadania zjawiska wykorzystania seksualnego osób małoletnich w Kościele katolickim w Polsce. Poinformował o celach działania tej Komisji. Następnie ks. dr Piotr Studnicki omówił szczegółowo koncepcję działania Komisji, która ma nawiązywać do wzoru francuskiego. O niezależności Komisji i metodzie jej powołania mówił ks. Jan Dochnalik, zaś o. Dominik Zamiatała CMF przedstawił metodę badania archiwów kościelnych dla celów Komisji. Apelował o pełną transparentność i współpracę odpowiedzialnych za archiwa zakonne z przedstawicielami Komisji. Po przerwie abp Wojciech Polak przedstawił praktyczne kwestie organizacyjne związane z działaniem Komisji oraz finansowaniem jej prac.
W ożywionej dyskusji poruszono kwestie zakresu kompetencji Komisji, sposobu organizacji kwerendy archiwów zakonnych, ewentualnego powrotu do rozpatrywania spraw już rozstrzygniętych na gruncie kanonicznym. Szczególnie wiele pytań wywołała kwestia przeglądu archiwów. Musi to być działanie kompleksowe, a więc dotyczące nie tylko teczek personalnych, ale także sprawozdań z posiedzeń rad i innych gremiów statutowych.
Przewodniczący KWPZM podziękował prymasowi i pozostałym prelegentom oraz poprosił o wewnętrzną dyskusję w ramach zgromadzeń zakonnych co do zakresu działania Komisji i zasad jej funkcjonowania oraz o przekazywanie uwag w tej sprawie do ks. Piotra Studnickiego. Po zakończeniu dyskusji zebrani udali się do kaplicy sekretariatu KEP na mszę św. pod przewodnictwem abp. Tadeusza Wojdy SAC, przewodniczącego KEP. W homilii arcybiskup, nawiązując do czytań liturgicznych, skupił uwagę słuchających na trzech postaciach – św. Pawle i jego postawie wiary oraz na ewangelicznych Marcie i Marii. Mówił, iż dzisiejszy Kościół potrzebuje czytelnego świadectwa wiary w Jezusa, wypływającego z kontemplacji słowa Bożego, a mniej z działań natury ekonomicznej czy organizacyjnej.
źródło: Biuletyn Centrum Informacyjnego Zakonów 40/2024
fot. Marek Ochlak OMI
Markowice: 100 lat parafii
4 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
4 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
4 listopada 2024
Śp. o. Jan Nieruchalski OMI (1936-2024)
3 listopada 2024
Lubliniec: XIII Zaduszki Muzyczne „u Oblat” [+GALERIA]
3 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
3 listopada 2024