Grotniki k. Łodzi: czterech prenowicjuszy rozpoczęło formację zakonną
9 października czas rozeznawania powołania rozpoczęło czterech mężczyzn, którzy pragną zostać misjonarzami oblatami.
We wspólnocie zakonnej w Grotnikach w środę 9 października odbyła się uroczysta msza święta, podczas której miał miejsce obrzęd kanonicznego przyjęcia do prenowicjatu Polskiej Prowincji Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Eucharystii przewodniczył o. Bartosz Madejski OMI, wikariusz prowincjalny, który wygłosił również homilię.
Czas rozeznawania rozpoczęło czterech młodych mężczyzn, który pragną zostać oblatami-kapłanami: Przemysław Bojanowski, Jakub Oleksiak, Szymon Nijak, Antoni Kanclerz. W przyszłym tygodniu do prenowicjuszy dołączy również piąty: Łukasz Sodół.
Jak tłumaczy dyrektor prenowicjatu, o. Jarosław Konieczny OMI, po ukończeniu rocznego prenowicjatu i pozytywnej opinii formatorów zostaną oni skierowani do domu nowicjatu na Świętym Krzyżu. – Celem prenowicjatu jest przestrzeń pomocy w zdobyciu osobowej oraz chrześcijańskiej dojrzałości. Dojrzałość ta jest konieczna w czasie formacji w nowicjacie, a prenowincjusze mają okazję poznać życie wspólnoty zakonnej i jej charyzmat, duchowość i misję, co tłumaczy oblacka Konstytucja nr 54 – opowiada o. Konieczny. W przywołanym punkcie czytamy:
Kandydatom, okazującym znaki powołania, zapewni się przed nowicjatem odpowiednie przygotowanie, bądź to we wspólnocie, bądź też przez regularne kontakty z oblatami. Celem takiej praktyki jest udzielanie im pomocy w zdobyciu osobowej i chrześcijańskiej dojrzałości, niezbędnej do owocnego nowicjatu i dla sprawdzenia ich zdatności do oblackiego życia.
Reguła 54a precyzuje: Poza kanonicznymi wymogami stawianymi przy wstąpieniu do nowicjatu, kandydaci powinni przejawiać stosowne do ich wieku oznaki dojrzałości, posiadać wystarczającą znajomość nauki chrześcijańskiej oraz dawać dowody stałości w wierze i w życiu chrześcijańskim, miłości do ubogich i zdolności do życia we wspólnocie.
Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej przybyli do Grotnik zaraz po wojnie, w 1946 r., a pierwszym duszpasterzem był o. Wilhelm Stempor OMI, wcześniej kapelan lotniczego Dywizjonu 303. Świątynię wzniesiono wcześniej, bo w latach 1933–1938. Do 1939 r. pełniła rolę świątyni filialnej dla parafii pw. św. Katarzyny w Zgierzu. Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej odnowili kościół, przekazany im przez fundatorów – Marię i Sylwestra Jungowskich, w latach 1946–1951. Parafię erygowano oficjalnie w 1951 r., a kościół systematycznie rozbudowywano. W trakcie tych prac wzniesiono też dzwonnicę (2004 r.). Z domem oblackim i parafią związany był zmarły piosenkarz Krzysztof Krawczyk. Mieszkający tu oblaci są zaangażowani w duszpasterstwo parafialne i rekolekcyjne, a przy domu oblackim od 2022 r. funkcjonuje dom formacyjny prenowicjatu dla kandydatów do zgromadzenia. Aktualnym przełożonym domu jest wiceprowincjał – o. Krzysztof Trociński OMI.
Anna Gorzelana
fot. o. Jan Wlazły OMI
Markowice: 100 lat parafii
4 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
4 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
4 listopada 2024
Śp. o. Jan Nieruchalski OMI (1936-2024)
3 listopada 2024
Lubliniec: XIII Zaduszki Muzyczne „u Oblat” [+GALERIA]
3 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
3 listopada 2024