„Misyjne Drogi”: o misjonarkach i misjonarzach w Ukrainie
W najnowszym numerze „Misyjnych Dróg” poruszono temat posługi misyjnej w Ukrainie. Już niedługo, bo 20 listopada, minie 1000 dni pełnoskalowej wojny w Ukrainie. Na miejscu są nie tylko misjonarki i misjonarze z Polski. Im oddajemy głos. Wykonują tam cichą i bardzo ewangeliczną „robotę”.
„20 listopada minie dokładnie tysiąc dni od rozpoczęcia pełnoskalowej wojny – najazdu Rosji na Ukrainę. Ta wyniszczająca wojna trwa od 2014 r., kiedy to nastąpiła aneksja Krymu przez Kreml i okupacja wschodnich terenów naszego sąsiada. Nastał okrutny czas śmierci, cierpienia, uchodźctwa, biedy, ciągłego lęku – dla nas zapewne, w bezpiecznym kraju, nie do wyobrażenia. Paradoksalnie to także czas szlachetności, kiedy nasze relacje z Ukrainą się polepszyły, kiedy otworzyły się nasze serca i działa się Ewangelia. Bo przyjmowaliśmy uciekających przed wojną do domów, dzieliliśmy się tym, co mamy: jedzeniem, dobrym słowem, lekarstwami, czasem” – napisał w edytorialu redaktor naczelny Marcin Wrzos OMI. „Pomimo «zmęczenia» tym konfliktem postanowiliśmy go pokazać z innej strony. Na miejscu są misjonarki i misjonarze (także oblaci), zostali z ludźmi. Robili i robią heroiczną robotę. Głoszą nadal Ewangelię słowem, ale jeszcze bardziej potwierdzają ją czynami. Są z ludźmi w schronach, w domach poszkodowanych, przyjmują ich do swoich klasztorów, dzielą się tym, co otrzymują, także z Polski, są na linii frontu. Mało o nich w mediach. Im oddajemy głos. Stąd w tym wydaniu «Misyjnych Dróg» prawie same świadectwa, bez zbytnich komentarzy. Mamy wrażenie, że ich nie trzeba” – dodał. Autorzy tekstów na łamach „Misyjnych Dróg” (m.in. Pavlo Vyshkovskyi OMI, Vadym Dorosh OMI, Krzysztof Machelski OMI) ukazują rzeczywistość codzienną w tym kraju. Ekspertami wydania są: Jonasza Bukowska CSSE, ks. Leszek Kryża SChr., bp Arkadiusz Trochanowski, prof. UKSW Aneta Rayzacher-Majewska oraz dr Józef Wcisło OMI. W dwumiesięczniku można przeczytać szerokie informacje o wizytach apostolskich papieża Franciszka w Azji i Oceanii (Indonezja, Papua-Nowa Gwinea, Timor Wschodni, Singapur) oraz w Luksemburgu i Belgii, a także analizę struktury Kościołów chrześcijańskich w Ukrainie (dr Magdalena Rzym).
W 228. numerze „Misyjnych Dróg” czytelnicy znajdą rozmowy z: Witalijem Podolanem OMI oraz Ruslaną Ivanytską na temat codzienności w Ukrainie, też duszpasterskiej, kryzysów wiary, pytań bez odpowiedzi. W czasopiśmie znalazło się miejsce na dwa fotoreportaże. „Okazało się, że szpital był oznakowany – za pomocą specjalnego znaku – dla celniejszego ostrzału wroga. Za taką współpracę w postaci naklejania specjalnych etykiet na budynki dają od 5 do 10 dolarów. To jest dzisiaj cena życia człowieka” – to fragment zapisków Anastasi Woskresenskiej, z pierwszych dni wojny. Natomiast drugi reportaż – Jakuba Goniarza OP – jest o duszpasterstwie młodych prowadzonym przez dominikanów, pomimo wojny.
W kolejnym wydaniu czasopisma nie brakuje działu „Przyjaciele Misji”, a także informacji dotyczących prowadzonego przez redakcję projektu „Misja Szkoła”. Jak zwykle jest też szesnastostronicowa wkładka dla dzieci „Misyjne Dróżki Dreptaka Nóżki” – tym razem z opowieściami z Papui-Nowej Gwinei. Opublikowano także felietony prof. Elżbiety Adamiak i ks. prof. Andrzeja Draguły. Na łamach pisma czytelnicy zachęcani są też do korzystania z internetowego portalu misyjnego www.misyjne.pl.
„Misyjne Drogi” to prawie stustronicowy dwumiesięcznik wydawany od 1983 r. w Poznaniu przez Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Do publicystów piszących na jego łamach zalicza się o. Jarosława Różańskiego OMI, Tomasza Terlikowskiego, prof. Eugeniusz Sakowicza, o. Andrzeja Madeja OMI, Elżbietę Adamiak, ks. Artura Stopkę oraz ks. Andrzeja Dragułę. Celem redakcji jest kreatywna i ciekawa prezentacja działalności misyjnej Kościoła, treści religioznawczych, podróżniczych i antropologicznych.
>>> Zamów prenumeratę <<<
Marcin Wrzos OMI
Markowice: 100 lat parafii
4 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
4 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
4 listopada 2024
Śp. o. Jan Nieruchalski OMI (1936-2024)
3 listopada 2024
Lubliniec: XIII Zaduszki Muzyczne „u Oblat” [+GALERIA]
3 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
3 listopada 2024