Madagaskar: w parafii Notre Dames de Lourdes
Ojciec prowincjał Marek Ochlak OMI kontynuuje odwiedziny oblackiej delegatury na Madagaskarze. Przebywa w Toamasinie, gdzie odwiedził parafię Notre Dames de Lourdes, spotyka się także ze współbraćmi z domów oblackich z tego miasta oraz z Volobe.
Ojciec Prowincjał Marek Ochlak OMI tak relacjonuje kolejny etap swojej malgaskiej wizyty: „W ‘mojej’ parafii Notre Dames de Lourdes w Toamasinie, gdzie przeżyłem trzy lata jako proboszcz, uczestniczyłem we mszy św. w uroczystość Chrystusa Króla. Parafia obchodziła jednocześnie 50 lat działalności chóru. Ożywiły się piękne wspomnienia. Widziałem prężnie rozwijającą się parafię. Po Eucharystii była uroczysta agapa przygotowana przez parafian. Dodam, że jak zawsze zaangażowanych jest tu bardzo wielu świeckich działających na ‘różnych frontach’ duszpasterskich – to dzieło pracy wielu proboszczów, którzy pracowali w tej parafii. Na Madagaskarze doświadczamy wielkich kontrastów, także w tym mieście. Z jednej strony jest parafia Notre Dame de Lourdes, jedna z najbardziej zamożnych na Madagaskarze, położona w centrum miasta, w dzielnicy portowej, a z drugiej strony są dzielnice miasta, w których żyją ludzie w kryzysie ubóstwa, głodu i bezdomności – tam mamy kolejne dwie parafie oblackie – pw. św. Eugeniusza de Mazenoda i św. Jana Chrzciciela”.
Zgodnie z oblackimi konstytucjami i regułami oraz dyrektorium prowincjalnym, przed zamianowaniem przełożonego oblackiej jurysdycji, odbywa się pisemne głosowanie współbraci do niej należących oraz bezpośrednie konsultacje wyższego przełożonego. Ponieważ Delegatura Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Madagaskarze wchodzi w skład polskiej prowincji, na zakończenie pierwszej kadencji superiora delegatury, o. Alphonsa Philiber’a Rakotondravelo OMI, konsultacje przeprowadza prowincjał o. Marek Ochlak OMI, który wcześniej przez prawie 30 lat pracował na Czerwonej Wyspie.
Misjonarze oblaci z Polski pracują na Madagaskarze już od ponad 40 lat. Pierwsza grupa pięciu misjonarzy, po przylocie w roku 1980, otrzymała do prowadzenia dwa już istniejące okręgi misyjne – Marolambo i Ambinanindrano, w Dystrykcie Lasów Tropikalnych, we wschodniej części Czerwonej Wyspy. Obecnie prowadzą 15 placówek misyjnych, a od 2004 r. także cztery parafie na wyspie Reunion. Aktualnie Delegatura Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Madagaskarze wchodzi w skład Polskiej Prowincji Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, a tworzy ją około 100 zakonników, w zdecydowanej większości Malgaszy. Jej przełożonym jest o. Alphonse Philiber Rakotondravelo OMI. Klerycy z Czerwonej Wyspy kształcą się również w seminarium oblackim w Polsce, w Obrze k. Wolsztyna.
Marek Ochlak OMI / Marcin Wrzos OMI
fot. Marek Ochlak OMI
Komentarz do Ewangelii dnia
13 grudnia 2024
Z listów św. Eugeniusza
13 grudnia 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
12 grudnia 2024
Z listów św. Eugeniusza
12 grudnia 2024