Obra, Grotniki, Kędzierzyn-Koźle, Iława, Lubliniec, Zahutyń: nowi ministranci w oblackich parafiach [+GALERIA]

Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata jest świętem patronalnym liturgicznej służby ołtarza. Tego dnia w wielu oblackich parafiach do grona ministrantów dołączyli młodzi chłopacy, a w niektórych miejscach także dziewczyny.

25 listopada 2024

W parafii pw. św. Jakuba Większego w Obrze do grona ministrantów przyjętych zostało 10 chłopaków, a 12 rozpoczęło roczną formację, aby służyć przy ołtarzu. Do scholi parafialnej dołączyły także nowe scholanki. O wydarzeniu opowiedział proboszcz parafii o. Grzegorz Rurański OMI.

„W trakcie uroczystości odbyło się przyjęcie i błogosławieństwo ministrantów, którzy złożyli przyrzeczenia. Niektórzy ministranci otrzymali pasy i stali się ministrantami starszymi. Kilku chłopaków przyjęło kołnierzyki” – mówi oblat.

Po uroczystości odbyło się wspólne świętowanie, w którym wzięło udział ok. 250 parafian. Była pizza dla wszystkich podsumowuje o. Rurański OMI.

fot. z arch. Grzegorza Rurańskiego OMI

Jedną z parafii, gdzie służą zarówno ministranci, jak i ministrantki jest parafia pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Grotnikach. O nowych członkach służby ołtarza opowiada jej proboszcz o. Piotr Paśko OMI: “Zgłosili się sami. To dwóch chłopaków i dwie dziewczyny. Jedna ministrantka będzie jeszcze wprowadzona później, ponieważ dostała powołanie od PZPN do kadry narodowej”.

Jak mówił o. Paśko OMI, pewnym problemem dla ministrantów jest dojazd do kościoła, ponieważ w tej kwestii są mocno uzależnieni od rodziców. Mimo tego do grona służby ołtarza zgłaszają się nowi kandydaci i kandydatki.

fot. z arch. o. Piotra Paśki OMI

W parafii pw. św. Eugeniusza de Mazenoda w Kędzierzynie-Koźlu przyjętych zostało do liturgicznej służby ołtarza 12 nowych ministrantów. Wspólnota ministrancka w tej parafii, z nowymi ministrantami włącznie, liczy 70 chłopaków. 

“Taka liczba ministrantów to ogromna chluba naszej parafii i  również ogromna zasługa wikariusza – o. Krzysztofa Wrzosa odpowiedzialnego za wspólnotę ministrantów” – czytamy na profilu parafii na Facebooku. 

fot. Piotr Wanat

Do służby ołtarza w parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Iławie w uroczystość Chrystusa Króla zostało wprowadzonych czterech nowych ministrantów. 

“Wasza służba to coś więcej niż wykonywanie określonych obowiązków – to żywe świadectwo wiary i miłości do Boga. Dzięki Wam liturgia nabiera wyjątkowego blasku i piękna. Wasza gorliwość, punktualność, dbałość o szczegóły oraz wspólna praca pokazują, jak ważne jest oddanie serca w służbę Bożą” – czytamy na profilu parafii na Facebooku.

fot. z arch. OMI Iława

Pięciu nowych ministrantów dołączyło do służby liturgicznej w parafii pw. św. Stanisława Kostki w Lublińcu. W trakcie sumy, której przewodniczył proboszcz o. Tomasz Woźny OMI, złożyli przyrzeczenia i otrzymali stroje ministranckie Bartek, Oskar, Wojtek, Fabian oraz Tymek. 

Po mszy św. proboszcz pobłogosławił nową salkę ministrancką, która  powstała w dawnych pomieszczeniach gospodarczych. 

fot. br. J. Król OMI

W Parafii p.w. Matki Bożej Królowej Polski w Zahutyniu przyjęto kilku nowych chłopców do grona ministrantów i lektorów.

Chłopcy zostali odpowiednio przygotowani do tej wzniosłej uroczystości. Na twarzach dzieci widać było poruszenie oraz emocje, że będą należeć do liturgicznej służby ołtarza – relacjonuje o. proboszcz Karol Bucholc OMI.

  fot. z arch. parafia w Zahutyniu

W Polsce oblaci są obecni od 1920 r. Zgromadzenie zostało założone przez św. Eugeniusza de Mazenoda, późniejszego biskupa Marsylii, 25 stycznia 1816 r. w Aix-en-Provence we Francji. Obecnie liczy ok. 3400 zakonników, a do polskiej prowincji należy ponad 400 oblatów, prawie 250 pracuje w kraju, a inni w należących do niej jurysdykcjach: na Madagaskarze i Reunion, w Ukrainie wraz z Rosją, we Francji-Beneluksie, Skandynawii, Białorusi i Turkmenistanie. Poza polską prowincją zakonną posługuje kolejnych około 100 oblatów pochodzących z Polski. Wśród nich jest czterech biskupów. Misjonarze oblaci są zgromadzeniem misyjnym. Ich naczelną służbą w Kościele jest ukazywanie Chrystusa i Jego królestwa ludziom najbardziej opuszczonym i ubogim, jak i niesienie Dobrej Nowiny ludom, które jeszcze nie poznały Chrystusa oraz pomoc w odkrywaniu ich własnej wartości w świetle Ewangelii. Natomiast tam, gdzie Kościół już istnieje, oblaci kierują się do osób, które mają z nim najmniej kontaktu. Przełożonym oblatów w Polsce jest o. Marek Ochlak OMI, wieloletni misjonarz na Madagaskarze. 

 

 

Antoni Jezierski

fot. wyróżniające: Piotr Wanat