Madagaskar: w seminarium i domach oblackich w Fianarantsoa
Ojciec prowincjał Marek Ochlak OMI odwiedza kolejne domy oblackie na Madagaskarze. Przebywa we Fianarantsoa, gdzie odwiedził seminarium, centrum audiowizualne oraz parafię.
Tak pisze do nas o. Prowincjał:
Pobyt w naszym seminarium we Fianarantsoa napawa mnie optymizmem i nadzieją na przyszłość. To tu swoją historię rozpoczął Kościół na Madagaskarze, a nieopodal jest leprozorium w Maranie, które wybudował i w którym posługiwał bł. Jan Bayzym SJ. Mówiłem klerykom o otwartości na misję ad gentes. Zachęcałem do nauki języków obcych i do umiłowania modlitwy, która jest naszą siłą! Do seminarium na Madagaskarze właśnie przybyli studiować klerycy z prowincji Kamerun-Czad do której przynależy misja w Nigerii. Jeden z Czadu, drugi z Nigerii i trzeci z Kamerunu. Brakuje formatorów. Kleryków jest 29, a formatorow dwóch. Kolejny z Kamerunu przyleci na początku tego roku. W tym momencie dziękujemy Prokurze Misyjnej i Przyjaciołom Misji za wsparcie modlitewne i finansowe naszego seminarium, dziękujemy za wsparcie nowicjatu i prenowicjatu. To wspólne wielkie dzieło. Nasze „Misyjne Drogi” zawsze propagowały „adopcję” uczniów w tym kraju i kleryków w ramach „Misji Szkoła”. To bardzo pomocne.
Oprócz seminarium odwiedziłem „OMI Film”, naszą palcówkę audiowizualną, a także parafię Sahalava. Jak się domyślacie z opisu, są tu trzy domy oblackie. Jutro z o. Krzysztofem Koślikiem OMI ruszamy w kierunku Morondavy j Befasy. Dwa dni drogi – ok. 550 km. Znowu nie będzie łatwo, ale radość jest wielka. Dziękuję współbraciom w Polsce za modlitewne wsparcie. To bardzo pomaga. Wczoraj klerycy otrzymali piłki ufundowane przez o. Daniela Biedniaka OMI – nic tylko naśladować! Byli też inni ofiarodawcy. Miasaotra Betsaka!
Dziś były odwiedziny wspomnianej parafii we Fianarantsoa, w dzielnicy Sahalava i terenu gdzie znajduje się wielki krzyż oblacki. Odwiedziliśmy również małą szkołę z dziećmi – to przyszłość każdej parafii. Po drodze podziwialiśmy zaradność ludzi pracujących przy drodze! Przy okazji wizyty parafii, spotkałem się z komitetem parafialnym, szefem Przyjaciół Misji na cały Madagaskar oraz grupą dzieci i ich rodziców, którzy uczestniczą w adopcji szkolnej. Parafia bardzo żywa i angażuje się w życie wspólnoty oblackiej.
Zgodnie z oblackimi konstytucjami i regułami oraz dyrektorium prowincjalnym, przed zamianowaniem przełożonego oblackiej jurysdycji, odbywa się pisemne głosowanie współbraci do niej należących oraz bezpośrednie konsultacje wyższego przełożonego. Ponieważ Delegatura Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Madagaskarze wchodzi w skład polskiej prowincji, na zakończenie pierwszej kadencji superiora delegatury, o. Alphonsa Philiber’a Rakotondravelo OMI, konsultacje przeprowadza prowincjał o. Marek Ochlak OMI, który wcześniej przez prawie 30 lat pracował na Czerwonej Wyspie.
Misjonarze oblaci z Polski pracują na Madagaskarze już od ponad 40 lat. Pierwsza grupa pięciu misjonarzy, po przylocie w roku 1980, otrzymała do prowadzenia dwa już istniejące okręgi misyjne – Marolambo i Ambinanindrano, w Dystrykcie Lasów Tropikalnych, we wschodniej części Czerwonej Wyspy. Obecnie prowadzą 15 placówek misyjnych, a od 2004 r. także cztery parafie na wyspie Reunion. Aktualnie Delegatura Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Madagaskarze wchodzi w skład Polskiej Prowincji Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, a tworzy ją około 100 zakonników, w zdecydowanej większości Malgaszy. Jej przełożonym jest o. Alphonse Philiber Rakotondravelo OMI. Klerycy z Czerwonej Wyspy kształcą się również w seminarium oblackim w Polsce, w Obrze k. Wolsztyna.
Marek Ochlak OMI / Marcin Wrzos OMI
fot. Marek Ochlak OMI
Komentarz do Ewangelii dnia
13 grudnia 2024
Z listów św. Eugeniusza
13 grudnia 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
12 grudnia 2024
Z listów św. Eugeniusza
12 grudnia 2024