Madagaskar: spotkania w Befasy i Morondava [+GALERIA]
Ojciec prowincjał Marek Ochlak OMI kontynuuje swoją wizytę na Madagaskarze. Odwiedził Befasy i Morondawę.
Ojciec prowincjał Marek Ochlak OMI tak relacjonuje kolejny etap swojej malgaskiej wizyty:
„Szczęśliwie dojechaliśmy po dwunastu godzinach jazdy do Morondawy. Droga długa i z dziurami. Postępuje totalna degradacja dróg na całej wyspie. A przecież dobre drogi otwierają horyzonty na rozwój kraju. Szkoda, że rządzący tego nie widzą.
W Morondawie przyjęli nas współbracia, ojcowie Paweł Petelski OMI i Bruno Randriamampianina OMI. To była sobota, wspomnienie św. Andrzeja Apostoła. Przyjechał po nas o. Stanisław Kazek OMI, superior misji Befasy, i pojechaliśmy do mojej byłej ukochanej misji. Szpaler uczniów i chrześcijan witał nas przy wjeździe do misji. Następnie niedzielna Eucharystia, wspólny obiad, a potem wyjazd do wioski Mitsinjo, gdzie odprawiliśmy mszę św. w intencji zmarłej na początku tego roku naszej dobrodziejki i Przyjaciółki Misji, pani Bernadety. Miała duży wkład w tworzenie misji Befasy. Następnie odwiedziliśmy jej grobowiec. Temperatura nas nie rozpieszczała, 40 stopni w cieniu. Ale emocje i spotkania z ludźmi pozwalały zapomnieć o upałach.
W poniedziałek (3 grudnia) pojechaliśmy na mszę św. do dużej wioski plemienia Antandrojow, gdzie archidiecezja szczecińsko-kamieńska ufundowała kościół, szkołę i pomaga do dziś w tworzeniu infrastruktury potrzebnej na misji. Inicjatorem tej misyjnej akcji był ks. Paweł Płaczek. Potem odwiedziliśmy inne wioski, gdzie pojawiły się kościoły i szkoły. Ważne jest, aby wspomnieć wioskę Ambato, gdzie ks. Mariusz Skakuj wraz z rzeszą wspaniałych ludzi z Zamościa zainicjował budowę szkoły-kościoła, hangaru szkolnego, studni i domu nauczyciela. Ciągle pomagają w rozwoju tego misyjnego dzieła. Misja Befasy jest bardzo wdzięczna tym wspaniałym kapłanom. Z Ambato ruszyliśmy znowu w kierunku Morondawy, gdzie odpoczęliśmy w towarzystwie oblackim i s. Iwony Korniluk FMM, polskiej misjonarki pracującej w przychodni w Morondawie.
Rozpoczął się ostatni dzień w Morondawie. Rano odprawiliśmy mszę św. w parafii pw. św. Jana Pawła II, gdzie przywitał nas o. Paweł – proboszcz i superior misji wraz z dyrektorem naszej katolickiej szkoły imienia św. Eugeniusza de Mazenoda, wspomnianym ojcem Brunonem. Po mszy św. wspólne spotkanie z komitetem parafialnym. Były jak zwykle rozmowy konsultacyjne z oblatami i wizyta w naszej szkole. W południe byliśmy zaproszeni przez miejscowego ordynariusza, bp. Fabiena Raharilamboniaina, na uroczysty obiad, a następnie na krótkie spotkanie. Biskup bardzo dziękował za zaangażowanie oblatów w dzieło misyjne diecezji. Następnie odwiedziliśmy wspólnotę sióstr FMM, do której należy Polka – s. Iwona. Wieczorem wspólnota zaprosiła na pożegnalne oblackie gaudium. Dziś, 4 grudnia, o 4 nad ranem odprawiliśmy Eucharystię, i ruszyliśmy w drogę powrotną do stolicy”.
Misja w Befasy
Grobowiec Pani Bernadety, dobrodziejki misji
Szkoła w Befasy i dyspanser Wandy Błeńskiej
Wizyta w Misokitsy
Spotkanie z biskupami w Morondawie
U sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi w Morondawie
Na wioskach misji Befasy
Misjonarze oblaci z Polski pracują na Madagaskarze już od ponad 40 lat. Pierwsza grupa pięciu misjonarzy, po przylocie w roku 1980, otrzymała do prowadzenia dwa już istniejące okręgi misyjne – Marolambo i Ambinanindrano, w Dystrykcie Lasów Tropikalnych, we wschodniej części Czerwonej Wyspy. Obecnie prowadzą 15 placówek misyjnych, a od 2004 r. także cztery parafie na wyspie Reunion. Aktualnie Delegatura Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Madagaskarze wchodzi w skład Polskiej Prowincji Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, a tworzy ją około 100 zakonników, w zdecydowanej większości Malgaszy. Jej przełożonym jest o. Alphonse Philiber Rakotondravelo OMI. Klerycy z Czerwonej Wyspy kształcą się również w seminarium oblackim w Polsce, w Obrze k. Wolsztyna.
Marek Ochlak OMI / Marcin Wrzos OMI
fot. z arch. Marka Ochlaka OMI
Z listów św. Eugeniusza
17 stycznia 2025
Rozważanie Ewangelii
17 stycznia 2025
Rozważanie Ewangelii
17 stycznia 2025
Rozważanie Ewangelii
17 stycznia 2025
Bodzanów: podziękowanie za wsparcie dla powodzian
17 stycznia 2025
Z listów św. Eugeniusza
17 stycznia 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
17 stycznia 2025