Z listów św. Eugeniusza

1 sierpnia 2025

31 lipca 2025

Co święty Eugeniusz mówi nam, gdy zagłębiamy się w oblacką regułę życia?

Pamiętamy słowa Eugeniusza, że Konstytucje i Reguły:

To nie drobnostka, to już nie zwykłe rozporządzenia, nie zwykłe pobożne zalecenie – to są Reguły zatwierdzone przez Kościół po jak najbardziej dokładnym przebadaniu. Zostały one uznane za święte, szczególnie odpowiednie do kierowania tymi, którzy przyjęli je ze względu na swój cel(List do o. Tempiera, 18.02.1826, w: PO I, t. VII, nr 226).

Gdy krok po kroku zgłębiamy naszą regułę, patrzymy na nią oczami świętego Eugeniusza. Co on nam w niej przekazuje? W jaki sposób ukazuje nam swojego ducha i wizję? Do czego nas wzywa, towarzysząc nam, członkom swojej ukochanej charyzmatycznej rodziny? Jakie łaski wyprasza dla nas przed Bogiem i świętymi?

Przez ostatnie kilka miesięcy wraz ze świętym Eugeniuszem zgłębialiśmy naszą regułę. Podsumujmy teraz pokrótce. Każdy z nas został powołany przez Jezusa Chrystusa

  • aby uczestniczyć w Jego misji jako Jego współpracownicy (K 1),
  • aby Go głębiej poznać, utożsamić się z Nim, pozwolić Mu, aby w nas żył (K 2),
  • aby naśladować przykład apostołów, żyć z Jezusem i tym doświadczeniem dzielić się z innymi (K 3),
  • aby patrzeć na świat oczami Jego krzyża, dzięki któremu odkrywamy moc zmartwychwstania (K 4),
  • aby głosić Go i Jego królestwo Boże ubogim i najbardziej opuszczonym (K 5)
  • aby rozpoznawać Jezusa i kochać w Jego Ciele, którym jest Kościół i uczestniczyć w Jego misji (K 6).

Teraz przejdziemy do Konstytucji 7, 8 i 9, które pokazują, jak to wszystko wcielamy w życie, dzieląc się z innymi tym, kim jest dla nas Chrystus i jak Jego miłość przemienia nasze życie.

Franc Santucci OMI, tłum. Roman Tyczyński OMI