22 października – PREZ EDUKACJĘ ZMIENIĆ LUSTRO W OKNO

This is a custom heading element.

22 października 2015

22 października – PREZ EDUKACJĘ ZMIENIĆ LUSTRO W OKNO

Formalna edukacja Eugeniusza przebiegała pod kontrolą towarzyszących jej wydarzeń. W wieku 6 lat rozpoczął naukę w Królewskim Kolegium Burbońskim w Aix, która w wyniku rewolucji została przerwana dwa lata później – w 1791 roku. W wieku 9 lat, będąc już na wygnaniu, posłano go jako pensjonariusza do Kolegium dla szlachty w Turynie, gdzie przebywał do 1974 roku. W maju 1794 roku rewolucja zmusiła rodzinę do ucieczki do Wenecji. Eugeniusz maił wówczas 12 lat. Tam uczył się w domu rodziny Zinellich. Rok 1798 jest końcem jego formalnej edukacji: miał wówczas 16 lat. Począwszy od tej chwili nadal będzie łapczywym czytelnikiem, sam będzie się uczył. Model przyjęty we wczesnej młodości będzie praktykował po seminarium, każdego dnia przeznaczając czas na czytanie i studium.

Po tym, jak przez cały ranek przyłożyłem się do studiowania ciężkiej i często nudnej, a w pewnym sensie diabolicznej wiedzy, biorę głupią książ­kę, aby przez chwilę się odprężyć. Czyż w ten sposób nie wpadam w jakąś niekończącą się moralno-ekonomiczną, bezpłodną, abstrak­cyjną i wyjątkowo nudną rozprawę?

Fragmenty notatek o czytaniu, 1802, w:EO I, t. XIV, nr 2.

Pielorz udziela nam wskazówek o edukacji Eugeniusza poprzez czytanie.

W czasie wolnym Eugeniusz oddawał się lekturze i studium. W Ais studiował literaturę francuską, włoską i łacińską a także historię. Jego notatki pokazują, że przeczytał 16 tomów Wykładów o literaturze Laharpe a także Geniusz chrześcijaństwa. W tej ostatniej pracy, której czytanie ukończył w 1805 roku, za błąd uznał słabość przedstawionych argumentów, aby udowodnić żądania religii wobec prawdy, chwaląc zamiary autora w jego staraniach, aby niewierzącym wiarę katolicką przedstawić w jak najlepszym świetle. Rozrywka, obowiązki, czytanie – oto obowiązki obywatela Eugeniusza de Mazenoda. Pod tym kątem istnieje uderzająca zbieżność pomiędzy księciem z Palermo a mieszkańcem Saint-Laurent. Takie było środowisko, w którym wzrastał Eugeniusz, takie były działania, które podejmował w latach swojej młodości – od 17. do 23. roku życia. (J. Pielorz, La Vie Spirituelle, s. 97).

Celem edukacji jest zamiana luster w okna. Sydney J. Harris