Duchowość oblacka

Świętość Eugeniusza de Mazenod

Często świętość utożsamiamy ze świętością. Święty w naszym przekonaniu to człowiek bez grzechu, w pewnym sensie urodzony z aureolą nad głową. Jednak to niechrześcijańskie…

Więcej Info

Biografia św. Eugeniusza

Biografia św. Eugeniusza de Mazenoda – to temat, któremu poświęcono już wiele książek[3], także wielotomowych.

Więcej Info

Eugeniusz de Mazenod 1807-1808. Dwa kluczowe lata

W życiu Eugeniusza de Mazenod lata 1807-1808 mają kluczowe znaczenie. Jesienią 1808 roku ciągle jeszcze nie wie, co robić w życiu, nie ma żadnej konkretnej perspektywy.…

Więcej Info

Odnowić się w duchu charyzmatu oblackiego

Rok 1995 jest rokiem kanonizacji Eugeniusza de Mazenoda, naszego Założyciela. Ten rok wyciśnie zapewne głębokie piętno na historii Zgromadzenia. Tym bardziej powinien się on…

Więcej Info

Eugeniusz de Mazenod wspólpracownik Chrystusa Zbawiciela

Obecne opracowanie opiera się zasadniczo na mojej pracy doktorskiej, zatytułowanej Eugeniusz de Mazenod, współpracownik Chrystusa Zbawiciela oraz duch, którego nam…

Więcej Info

Przygotowanie i recepcja Reguły z 1818 roku – normy porządku i zarządzania

Założyciel chciał, aby stowarzyszenie misjonarzy było prawdziwą rodziną, co nie przeszkadzało, aby już od samego początku istnienia nadać mu określone cele i ramy. Nie…

Więcej Info

Wspólnota

W niniejszym studium będzie mowa o “wspólnocie”, jednak z pominięciem kwestii, o jaki rodzaj wspólnoty chodzi: wspólnotę domową, wspólnotę dystryktu czy inną.

Więcej Info

Misjonarze Prowansji w latach 1816-1823 – rozeznanie i wytrwałość

W gąszczu studiów poświęconym nowicjatowi i różnorodnym aspektom formacji w początkach istnienia Misjonarzy Prowansji powracamy do opracowań dotyczących rekrutacji w latach…

Więcej Info

Święty Eugeniusz de Mazenod i misje zagraniczne

W bieżącym roku, my oblaci, obchodzimy 150. rocznicę śmierci naszego Ojca Założyciela, św. Eugeniusza de Mazenoda oraz 200 rocznicę jego kapłańskich święceń. Takie okrągłe…

Więcej Info