Bp Balcerek do oblatów – macie być jak św. Paweł i Wasz Założyciel

This is a custom heading element.

26 stycznia 2016

Jednym z wydarzeń jubileuszowych z okazji 200 – rocznicy założenia Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej była uroczysta msza święta w Poznaniu pod przewodnictwem bp Grzegorza Balcerka. Podczas homilii biskup wskazał na podobieństwa między życiorysem świętego Pawła, a historią założyciela oblatów, świętego Eugeniusza de Mazenoda.

– Dlaczego św. Eugeniusz de Mazenod wybrał dzień 25 stycznia na początek zgromadzenia – dzień, w którym Kościół oddaje cześć Apostołowi Narodów, św. Pawłowi? – zapytał biskup w homilii. – Pewnie dlatego, że właśnie ten spośród Apostołów – był szczególnie bliski św. Eugeniuszowi i to, że i w jego życiu miały miejsce zdarzenia podobne do zdarzeń z życia Apostoła Pawła.

Bp Balcerek wskazał na zdobyte wykształcenie świętego Eugeniusza, moment przełomowy w jego życiu – mistyczne objawienie w Wielki Piątek 1807 roku – oraz radykalne powierzenie się Chrystusowi, które decydują o podobieństwie założyciela oblatów do Apostoła Narodów. Ordynariusz przypomniał, że jubileusz dwustulecia istnienia zgromadzenia ma być świętem nawrócenia, gdyż aby skutecznie głosić Ewangelię innym, trzeba być człowiekiem nawróconym; człowiekiem nieustannie nawracającym się do zasad Ewangelii.

Jako inspirację do głoszenia Dobrej Nowiny, bp Balcerek wskazał początki działalności założyciela oblatów i jego towarzyszy. – Tam, gdzie docierali misjonarze z prawdziwą Ewangelią, tam zmieniało się życie ludzi, biednych ludzi – bo właśnie do nich kierował głównie swoją posługę św. Eugeniusz de Mazenod i grono pierwszych oblatów.

Biskup Balcerek szczególnie zaakcentował posługę misjonarzy w konfesjonale, wspominając misję, podczas której pierwsi oblaci spowiadali nieustannie przez 28 godzin. Wskazał dzisiejszych oblatów jako kontynuatorów tej misji, spowiedników docenianych przez księży i parafian w miejscach, w których rekolekcje prowadzone są przez duchowych spadkobierców św. Eugeniusza.

Homilię zakończyły podziękowania za misje parafialne i rekolekcje prowadzone każdego roku przez oblatów w wielu parafiach i dla różnych stanów w Kościele. – Ten zapał głoszenia Ewangelii ciągle jest wielki u Oblatów – mówił biskup. Jednocześnie ordynariusz nie pozostawił wątpliwości, co stoi u korzeni posługi misjonarzy: – Sprawił to zapał jednego nawróconego człowieka – św. Eugeniusza de Mazenoda, który rozpalił zapał i gorliwość misyjną w sercach wielu tysięcy osób, które złożyły swoją konsekrację w tej rodzinie zakonnej.

Z okazji dwusetnej rocznicy istnienia zgromadzenia, biskup życzył Misjonarzom Oblatom Maryi Niepokalanej rozwijania przez ducha Bożego wszelkich potrzebnych darów dla głoszenia Ewangelii ubogim tego świata.

Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej zostało założone 25 stycznia 1816 roku przez świętego Eugeniusz de Mazenoda wraz z towarzyszami. W Polsce oblaci są obecni od 1920 roku. Obecnie Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej liczy blisko 4000 zakonników, w tym 311 w Polsce oraz prawie kolejnych 300 za granicą.

fot. Telewizja TRWAM

mw OMI / Poznań