Święty Krzyż – obchody jubileuszu

This is a custom heading element.

28 stycznia 2016

W tym roku mija 200 lat od powstania Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, którzy m.in. od 80 lat są obecni i posługują w najstarszym polskim sanktuarium na Świętym Krzyżu. Podczas wspólnej modlitwy z biednymi i ubogimi dziękowali  Bogu w blasku relikwii Drzewa Krzyża Świętego oraz relikwii swego Założyciela św. Eugeniusza de Mazenoda na Świętym Krzyżu za Zgromadzenie oraz wszystkich przyjaciół i dobrodziejów. 

25 stycznia 1816 roku, a więc 200 lat temu Eugeniusz de Mazenod wraz z pierwszymi towarzyszami, zamieszkał w starym, pokarmelitańskim klasztorze w Aix, na południu Francji. Data ta w naszej rodzinie zakonnej przyjęła się jako dzień narodzin Zgromadzenia.

W naszej świętokrzyskiej wspólnocie podczas głównej Eucharystii w bazylice mniejszej dziękowaliśmy Panu Bogu za dar św. Eugeniusza i jego pierwszych towarzyszy, którzy zapoczątkowali oblacką rodzinę. Mszy świętej przewodniczył i homilię wygłosił o. Sławomir Dworek OMI, ojciec duchowny polskiej prowincji. W tym roku nasz oblacki jubileusz wpisuje się w obchody Nadzwyczajnego Jubileuszowego Roku Miłosierdzia ogłoszonego przez papieża Franciszka. Z tej też okazji do wspólnej modlitwy zaprosiliśmy braci i siostry, którymi opiekuje się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej naszej gminy – Nowej Słupi.

Ojciec Sławomir przybliżając sylwetkę założyciela Oblatów Maryi Niepokalanej św. Eugeniusza de Mazenoda, podkreślił, że zakonodawca Oblatów żył jakże w trudnych czasach, kiedy to Kościół cierpiał zraniony i poraniony przez rewolucję francuską. Odpowiedzią Eugeniusza na dramatyczna sytuację wielu ludzi było stworzenie wspólnoty kapłanów gorliwych o zbawienie dusz, głoszenie Ewangelii poprzez misje parafialne a później ludom i narodom od Ameryki po Afrykę, Cejlon. Dziś po dwóch wiekach od powstania możemy jako kolejne pokolenie Oblatów patrzeć na owoce naszej pracy w Kościele. Dziękujemy dziś razem z ubogimi tej świętokrzyskiej ziemi za wiele łask otrzymanych od Boga. Odnawiamy dziś w sobie troskę o ubogich, prosimy o liczne i święte powołania – mówił kaznodzieja.

Także podczas przeżywanego dziękczynnego nabożeństwa świętokrzyscy oblaci modlili się o Boże Błogosławieństwo i opiekę Maryi Niepokalanej – Patronki Zgromadzenia dla swojej rodziny zakonnej, by stale trwać w pierwotnej gorliwości i z wielkim zapałem oraz radośnie realizować charyzmat swojego Założyciela, prosząc tym samym raz jeszcze o liczne i święte powołania oblackie.

Główne uroczystości związane z 200-leciem Zgromadzenia i 80-leciem pobytu Oblatów na Świętym Krzyżu będziemy obchodzić 22 maja br. o godzinie 12.00. Do wspólnego świętowania zaprosiliśmy gości z kraju i z zagranicy.

W Polsce Oblaci są obecni od 1919 roku. Na dzień dzisiejszy posługują w 20 domach: Poznaniu, Obrze, Świętym Krzyżu, Bodzanowie, Gdańsku, Gorzowie Wielkopolskim, Grotnikach, Iławie, Katowicach, Kędzierzynie-Koźlu, Kodniu, Laskowicach, Lublinie, Lublińcu, Kokotku, Siedlcach, Warszawie, Wrocławiu, Łebie i Zahutyniu.

Dom Prowincjalny znajduje się w Poznaniu. Domy formacyjne znajdują się w Obrze – Wyższe Seminarium Duchowne i na Świętym Krzyżu – Nowicjat. Obecnie Polska Prowincja Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej liczy 482 członków pracujących w Polsce, Kanadzie, Francji, Ukrainie, Białorusi, Rosji, Syberii, Turkmenistanie, Kamerunie, Madagaskarze i Skandynawi.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są w nim Relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Opactwo benedyktyńskie założył tu Bolesław Chrobry w 1006 r. Obecnie opiekę nad nim sprawują Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.

 

OMI/ Święty Krzyż