Święty Krzyż – Święto Ofiarowania Pańskiego

This is a custom heading element.

2 lutego 2016

Dziś w liturgii Kościoła celebrujemy święto Ofiarowania Pańskiego – inaczej mówiąc święto spotkania Jezusa ze swoim ludem, spotkanie „Słowa, które stało się ciałem i zamieszkało między nami”.

Dziś także przypada 20. Światowy Dzień Życia Konsekrowanego – obchodzony po raz pierwszy w całym Kościele z ustanowienia Jana Pawła II w 1997 r. Wcześniej był obchodzony w niektórych Kościołach lokalnych i diecezjach róznych krajów. To dzień solidarności z osobami konsekrowanymi na całym świecie – z mężczyznami i kobietami, którzy kroczą za Chrystusem, praktykując rady Ewangeliczne: ubóstwa, czystość i posłuszeństwo.

Tegoroczne obchody łączą się z zakończeniem Roku Życia Konsekrowanego, który trwał od 1 niedzieli adwentu 2014 roku czyli od 30 listopada do dnia dzisiejszego – 2 lutego 2016 roku. Został on ogłoszony przez Papieża Franciszka z okazji 50. rocznicy Konstytucji dogmatycznej o Kościele Lumen gentium, która w rozdziale VI mówi o zakonnikach, a także dekretu Perfectae caritatis o odnowie życia zakonnego. Hasło jakie nam towarzyszyło w tym szczególnym roku to – Ewangelia, proroctwo, nadzieja – życie konsekrowane w Kościele dzisiaj. Celem jaki przyświecał temu wyjątkowemu czasowi było przede wszystkim – wspominać i mówić o swojej przeszłości i zarazem budować swoją przyszłość; pokazać się współczesnemu światu; wejść w siebie, dostrzec to co jest najistotniejsze, najważniejsze i uświadomić sobie, że my osoby konsekrowane – jesteśmy współczesnymi prorokami – a misją proroka jest nawoływać, zwracać uwagę, głosić.

Był to czas niewątpliwie stosowny, aby pokazać światu piękno naśladowania Jezusa – czystego, ubogiego i posłusznego.

Tydzień temu, we wtorek miała miejsce  w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski konferencja prasowa, na której podano, że na całym świecie jest ok. 950 tys. osób konsekrowanych, z czego w Polsce – 34 tys.; ok. 19 tys. zakonnic i 13 tys. zakonników. W Polsce są 103 zgromadzenia zakonne żeńskie o charakterze czynnym i 13 zakonów klauzurowych dla kobiet. Są 62 zakony męskie, w tym jeden o charakterze zamkniętym i kontemplacyjnym – kamedułów. Oprócz tego istnieje 30 instytutów świeckich. W Polsce są 193 dziewice konsekrowane, 239 konsekrowanych wdów, 1 wdowiec konsekrowany i 5 pustelników.

Jako wspólnota Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu serdecznie pragniemy podziękować wszystkim, którzy modlitwą i cierpieniami wspierają nas w naszej posłudze w tym najstarszym sanktuarium w Polsce.

Dziękujemy wszystkim Dobrodziejom i Przyjaciołom, którzy także materialnie wspierają naszą pracę duszpasterską. Dziękujemy za przesłane dziś życzenia i słowa otuchy! Wszystkich naszych Przyjaciół i Pielgrzymów zawierzamy Bogu przez ręce Niepokalanej, która nam Oblatom dała swe imię i serce.

W tym szczególnym dniu zapraszamy do wspólnej modlitwy podczas Mszy świętych, które celebrujemy o godzinie 8.00 i 18.00.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są w nim Relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Opactwo benedyktyńskie założył tu Bolesław Chrobry w 1006 r. Obecnie opiekę nad nim sprawują Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.

OMI/ Święty Krzyż