Poznań – 190. rocznica zatwierdzenia Konstytucji i Reguł

This is a custom heading element.

17 lutego 2016

17. lutego Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej na całym świecie świętują 190. rocznicę zatwierdzenia Konstytucji i Reguł. W naszej kaplicy odbyła się uroczysta Msza św. pod przewodnictwem O. Prowincjała Antoniego Bochma, który w kazaniu przypomniał, że każdy Oblat powinien być „obrazem” Jezusa Chrystusa.

Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej zostało założone przez św. Eugeniusza de Mazenoda, późniejszego biskupa Marsylii, 25. stycznia 1816 roku w Aix (Prowansja). Na początku znalazł on 4 ochotników, którzy podzielali jego zapał i chcieli poświęcić się odnowie spustoszonego przez Rewolucję Francuską Kościoła. Ta wspólnota księży nosiła pierwotnie nazwę „Misjonarzy Prowansji”. Poświęcali się oni przede wszystkim odnowie moralnej ludu francuskiego poprzez głoszenie rekolekcji i misji świętych.

W 1823 roku, po nominacji stryja św. Eugeniusza na biskupa, Eugeniusz zostaje mianowany wikariuszem generalnym w Marsylii. w 1825 roku O. Eugeniusz zaczął starać się o papieskie zatwierdzenie Zgromadzenia i uzyskał je 17. lutego 1826 roku. Papież Leon XII zatwierdził Zgromadzenie pod nazwą „Misjonarze Oblaci Najświętszej i Niepokalanej Panny Maryi”. Zgromadzenie liczyło wtedy zaledwie 20 oblatów i 8 nowicjuszy skupionych w 4 domach zakonnych.

źródło: FB Oblaci Poznań