Święty Krzyż – Niedziela Palmowa

This is a custom heading element.

22 marca 2016

Niedziela Palmowa w liturgii Kościoła rozpoczyna Wielki Tydzień – czas, kiedy rozważamy mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa.

Uroczysta suma celebrowana o godzinie 11.30 została poprzedzona procesją, upamiętniającą wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy. Podobnie jak wtedy, także i dziś na Świętym Krzyżu rozbrzmiewało „Hosanna Synowi Dawidowemu”.

Na początku procesji niesione były relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Dzięki uprzejmości okolicznych mieszkańców mogliśmy symbolicznie odtworzyć wjazd Pana Jezusa na oślęciu do Jerozolimy. Zaraz za relikwią Chrystusowego Krzyża podążał m.in. osiołek w asyście dzieci i nowicjuszy ubranych w stroje dzieci hebrajskich. Nastepnie podążali kapłani trzymając w rękach zielone gałązki, a wśród nich o. Antoni Bochm OMI, Prowincjał Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. W procesji wzięło udział liczne grono wiernych, którzy także nieśli przygotowane przez siebie palmy – symbol życia. Zwyczaj przygotowywania i święcenia palm jest w Polsce znany od średniowiecza. Palmy są później palone, a popiół z nich używany jest w następnym roku, do posypywania głów popiołem.

Pielgrzymi i turyści mogli także w dzisiejszą niedzielę nabyć wypieki z naszej klasztornej kuchni: mazurki, baby wielkanocne oraz wypieki piernikowe.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są w nim Relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Opactwo benedyktyńskie założył tu Bolesław Chrobry w 1006 r. Obecnie opiekę nad nim sprawują Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.

OMI/ Święty Krzyż