Święty Krzyż – Droga Krzyżowa

This is a custom heading element.

26 marca 2016

Tradycyjnie w Wielki Piątek, w samo południe, z kościoła parafialnego w Nowej Słupi wyruszyła  Droga Krzyżowa na Święty Krzyż.

Na wspólnej modlitwie pod przewodnictwem pasterza diecezji sandomierskiej Krzysztofa Nitkiewicza zgromadziło się wielu kapłanów, klerycy z WSD z Sandomierza, Nowicjusze ze Świętego Krzyża oraz blisko 3 tys. wiernych z całej Polski.

Rozważania prowadził o. Bogusław Harla OMI, socjusz Mistrza Nowicjuszy. Krzyż niesiony był przez przedstawicieli: dzieci, młodzieży, duchowieństwa, kleryków, nowicjuszy, kobiet, mężczyzn, strażaków, leśników…

O godzinie 15.00 w bazylice na Świętym Krzyżu rozpoczęły się ceremonie liturgii Wielkiego Piątku. Przewodniczył im ks. bp Krzysztof Nitkiewicz.  Homilię wygłosił o. Michał Tomczak OMI należący do świętokrzyskiego komunitetu.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są w nim Relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Opactwo benedyktyńskie założył tu Bolesław Chrobry w 1006 r. Obecnie opiekę nad nim sprawują Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.

OMI/ Święty Krzyż