Obra – 6000 ludzi na musicalu przygotowanym przez oblackich kleryków

This is a custom heading element.

4 maja 2016

W kwietniu i maju tego roku Wyższe Seminarium Duchowne Misjonarzy Oblatów MN w Obrze wystawiło sztukę „Sny o potędze”, która doskonale nawiązuje do atmosfery Roku Miłosierdzia. Była to również wyjątkowa okazja do  ewangelizacji.

„Sny o potędze” to musical oparty na biblijnej historii Józefa „Egipskiego” opowiedzianej w Księdze Rodzaju (rozdziały 37-50). Adaptacji oryginalnego musicalu i jego reżyserii podjął się o. Sebastian Wiśniewski OMI, wykładowca homiletyki w Obrze. Aktorzy zostali wybrani spośród oblackich kleryków, młodzieży należącej do stowarzyszenia Niniwa z Obry i okolicznych wiosek, włączając dziewczyny śpiewające w zespole Sursum Corda i ministrantów. Przygotowania do spektaklu rozpoczęły się w styczniu. Główna aula seminarium stała się prawdziwym teatrem z cudownymi dekoracjami, które  miały pomóc w wyobrażeniu sobie starożytnego Egiptu i Ziemi Świętej.

Wystawianie sztuk teatralnych w obrzańskim seminarium ma długą tradycję i odbywa się raz w roku. Jakkolwiek tegoroczna inicjatywa była jedyna w swoim rodzaju ze względu na liczbę aktorów, taniec, muzykę i śpiew wykonywane na żywo oraz efekty multimedialne. Dzięki temu ponad 2 godziny spędzone w zaaranżowanym obrzańskim teatrze minęły rzeczywiście szybko – akcja była wartka, śpiewy piękne, a aktorzy dali z siebie wszystko, żeby wiernie przedstawić patriarchów, Egipcjan i ich rodziny.
Spektakl był wystawiany od 15 kwietnia do 3 maja (łącznie 22 razy), zawsze przy pełnej widowni. Należy podkreślić, że musical został wystawiony przed publicznością liczącą w sumie blisko 6000 osób, które przybyły z Obry, sąsiednich wiosek i miast oddalonych od Obry nawet 250 km (przybyli widzowie nie tylko z Poznania, ale także z Bydgoszczy, Kamienia Krajeńskiego i Ostrowa Wlkp.). W niektórych parafiach proboszczowie wynajęli autokary, aby odwiedzić nasz oblacki teatr z większą liczbą parafian.

Głównym przesłaniem sztuki było ukazanie ogromu Bożej miłości. Historia Józefa wyraźnie pokazuje, że nie ma takiego zła, z którego Bóg nie mógłby wybawić człowieka. Każdy grzesznik może doświadczyć Bożej miłości i zawrócić z drogi pełnej bólu do lepszego życia, wypełnionego przebaczeniem, miłością i służbą. Widzowie zostali zachęceni do odnalezienia w swoim własnym życiu sytuacji podobnych do tych, przed jakimi stanął biblijny Józef „Egipski”. Każda sytuacja może stać się okazją do szukania i doświadczenia Bożego Miłosierdzia.

Szczególna grupa widzów przybyła do Obry 30 kwietnia – około 80 rodziców i bli-skich krewnych naszych kleryków z całego kraju przybyło do seminarium, aby w rodzinnej atmosferze świętować dwusetną rocznicę powstania Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów MN. Nasi wyjątkowi goście byli szczęśliwi, że mogli zobaczyć kleryków tak świetnie występujących na scenie oraz odczuć braterską atmosferę panującą w seminarium.