
Turkmenistan – historyczne święcenia kapłańskie
This is a custom heading element.
7 maja br. w kościele św. Mikołaja w Kijowie odbyły się święcenia kapłańskie pierwszego w historii Kościoła kapłana z Turkmenistanu – o. Antona Litwinowa OMI. Neoprezbiter przyjął święcenia z rąk biskupa Radosława Zmitrowicza OMI.
Turkmenistan to ogromny kraj, którego 80% powierzchni stanowi pustynia. Od 19 lat, kiedy przyjechał tu kapłan po prawie wieku ateizacji, jest zaledwie ponad 300 katolików. Na przełomie XIX i XX wieku w Aszhabadzie, stolicy Turkmenistanu, znajdowała się świątynia katolicka, która z przyjściem rządów bolszewickich została katolikom odebrana i ostatecznie została rozebrana, kiedy przyszło tam trzęsienie ziemi. Wydawało się, że trudno będzie znów na tej pustynnej ziemi zakiełkować ziarnku wiary. I oto właśnie z Krasnowodzka – miejscowości, gdzie urodził się o. Anton Litwinow OMI przyszła pierwsza prośba o kapłanów do Turkmenistanu. Na prośbę Kościoła byli tam wysłani Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. 29 września 1997 Jan Paweł II utworzył pierwszą stałą strukturę kościelną – misję „sui iuris” i mianował pierwszego przełożonego w osobie polskiego oblata o. Andrzeja Madeja (64 lata), który nadal sprawuje ten urząd. Mimo niełatwych warunków służą tam do dzisiaj, a ich posługa zaowocowała m.in. powołaniem kapłańskim.
„Cieszę się z tobą i ze wszystkimi Misjonarzami Oblatami Maryi Niepokalanej z Ukrainy i Turkmenistanu z łaski twoich święceń w tym dniu prymicyjnej Mszy Świętej. Jestem wypełniony wdzięcznością Bogu za twoje powołanie, jakie jest wspaniałym owocem Ducha Świętego działającego poprzez Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Turkmenistanie. Jesteś pierwszym oblatem z Turkmenistanu i mamy nadzieję, że wielu młodych ludzi z twego kraju będzie naśladować twój przykład i stanie się wielkimi misjonarzami dla Kościoła” – życzył w swym przesłaniu dla o. Antona Przełożony Generalny Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej – o. Luis Lougen OMI, który łączył się z neoprezbiterem duchowo z Rzymu.
Na uroczystościach byli obecni misjonarze oblaci z różnych miejscowości na Ukrainie i z Krymu. Z Turkmenistanu przybyła jego matka, a z innych części świata jego rodzina i przyjaciele. Najdalej zaś – bo z Kanady – przybył o. Tomasz Kościński OMI. Polską Prowincję Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, która wciąż nieprzerwanie wysyła misjonarzy na wschód i do Turkmenistanu reprezentował Wikariusz Prowincjalny – o. Marian Puchała OMI. Parafialna świątynia św. Mikołaja w Kijowie była wypełniona siostrami zakonnymi oraz parafianami, gdyż to właśnie u nich przez ostatni rok swoją praktykę diakońską przeżywał o. Anton.
o. Paweł Wyszkowski OMI, Kijów, Ukraina
Komentarz do Ewangelii dnia
12 maja 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
11 maja 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
10 maja 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
9 maja 2025