Kanada – Prezydent Duda u oblatów

This is a custom heading element.

10 maja 2016

Prezydent Andrzej Duda w niedzielę wieczorem czasu lokalnego przybył do Toronto. Podczas czterodniowej wizyty spotka się z premierem Justinem Trudeau i gubernatorem generalnym Kanady Davidem Lloydem Johnstonem. Odwiedzi też miejsca ważne dla Polonii.

W poniedziałek w Toronto prezydent rozpoczął wizytę od złożenia wieńca pod Pomnikiem Katyńskim. Następnie para prezydencka odwiedziła Polski Cmentarz Wojskowy w miejscowości Niagara-on-the-Lake, gdzie odbyła się ceremonia przekazania flagi opiekunom polskiego cmentarza.

9 maja prezydent wraz z małżonką odwiedził także polską parafię pw. św. Maksymiliana Kolbe w mieście Mississauga prowadzoną przez oblatów. To największa polska poza granicami kraju parafia licząca 40 tysięcy osób. Para prezydencka spotkała się też z Polonią w Centrum Kultury im. św. Jana Pawła II.

– Bardzo dziękuję ojcom oblatom za zaproszenie do parafii, która jest największą wspólnotą parafialną poza terenami Rzeczpospolitej. Dziękuję za waszą modlitwę za Polskę i Polaków – powiedział prezydent. Na ręce ojców oblatów przekazał także prezent w postaci flagi narodowej. – Niech łopocze nad miejscami, w których skupia się polskość – mówił Andrzej Duda.

We wtorek Andrzej Duda będzie rozmawiał z kanadyjskim premierem Justinem Trudeau. Następnie para prezydencka weźmie udział w uroczystych obchodach Święta Narodowego Trzeciego Maja oraz 1050. Rocznicy Chrztu Polski. Minister Szczerski powiedział, że będzie to „wspólne spotkanie elit kanadyjskich i polonijnych”. Zaplanowano wystąpienie prezydenta Dudy.

Praca misyjna oblatów w Kanadzie rozpoczęła się już 1841 r., a w 1898 r. do duszpasterstwa wśród Polaków w Manitobie został skierowany o. Wojciech Kulawy OMI. W następnych latach dołączyli do niego inni Polacy. W 1956 r. erygowano w Kanadzie skupiającą polskich oblatów Wiceprowincję Wniebowzięcia Matki Bożej, którą w 2003 r. przekształcono w Prowincję. Choć obecnie należą do niej nie tylko Polacy, to jednak stanowią oni znaczną jej część. Duszpasterstwo polonijne skupia się zasadniczo w Vancouver, Edmonton, Saskatoon, Winnipeg, Ottawie i Toronto.

MJ/PAP