Kodeń – „Błogosławiona wina” o historii kodeńskiego sanktuarium od dziś na ekranach kin

This is a custom heading element.

13 maja 2016

Opowieść o jednej z najzuchwalszej kradzieży w historii Watykanu przedstawiona w fabularyzowanym dokumencie Przemysława Häusera i Przemysłwa Reichela „Błogosławiona wina” od dziś wyświetlana jest na ekranach kin i domów kultury. Film zrealizowany przy współpracy z grupami inscenizacyjnymi przypomina historię sprowadzenia do Kodnia słynącego łaskami papieskiego obrazu Matki Bożej.

Niezwykle barwny dokument fabularyzowany „Błogosławiona wina” powstał na kanwie historii rodu Sapiehów. Trzysta osiemdziesiąt pięć lat temu, książę Mikołaj Sapieha, wojewoda litewski i właściciel Kodnia, kradnie z kaplicy w Watykanie obraz Madonny Gregoriańskiej, przed którym został cudownie uzdrowiony. Po udanej ucieczce przed pościgiem papieskim dociera do podlaskiej ziemi, by tam dziękować Matce Bożej za odzyskane zdrowie.

Jak przypomina w filmie o. Mirosław Skrzydło OMI, rzecznik kodeńskiego sanktuarium, książę Mikołaj Sapieha jako uczestnik bitwy pod Smoleńskiem doświadczył pogromu, jaki niesie za sobą wojna. Z tego mogła wynikać jego pobożność i troska o to, by żyć nauką Chrystusa. Czytał żywoty świętych i pełnił uczynki miłosierdzia. Doświadczony chorobą zaczął więc uciekać się do Boga, a uzdrowiony za przyczyną Matki Bożej, chciał podzielić się z rodakami łaską obrazu przechowywanego w papieskiej kaplicy. Początkowo Sapieha zostaje ukarany przez Papieża Urbana VIII ekskomuniką, jednak w wyniku licznych zasług Sapiehy, papież orientuje się, że niegodny czyn przynosi błogosławione owoce.

Twórcy filmu zaznaczają, że nie jest to film historyczny. Pełni obiektywnej historycznie prawdy nie da się ukazać, ponieważ Janowi Fryderykowi Sapiesze, który jako pierwszy spisał tę historię, zarzuca się konfabulację, aby przydać Kodniu znaczenia. Do dzisiejszych czasów nie ocalały siedemnastowieczne dokumenty, spustoszyły je pożary i najazdy rosyjskie.

„Błogosławiona wina” to fabularyzowana opowieść o miejscu, gdzie już od pierwszego dnia obecności obrazu dochodzi do licznych uzdrowień. Mimo upływu 400 lat od przybycia cudownego obrazu do Kodnia każdego roku przybywają tysiące pielgrzymów, a wizerunek Matki Bożej Kodeńskiej ciągle odgrywa szczególną rolę w historii naszego Narodu.

Film zrealizowany przy współpracy grupy inscenizacyjnej Żołnierzy Wyklętych, Chorągwi Husarskiej Województwa Pomorskiego, Żółtego Regimentu Piechoty JKM Gustawa II Adolfa oraz barwnie przedstawia wydarzenia opisane w książce Zofii Kossak-Szczuckiej o tym samym tytule.

„To produkcja dynamiczna, robiona z rozmachem i pieczołowitością. Zależy nam, aby trafić do młodych widzów. To film o największej kradzieży w historii Watykanu, ale też o nawróceniu księcia Mikołaja Sapiehy” – mówi reżyser filmu Przemysław Häuser.

Scenariusz filmu Przemysława Häusera i Przemysłwa Reichela opracował Wojciech Darda-Ledzion z Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Zdjęciom kręconym m.in. w Rzymie i na Podlasiu, towarzyszy niezwykła muzyka Roberta Jansona. Odtwórcą głównej roli w filmie jest Jarosław Struczyński – kasztelan zamku krzyżackiego w Gniewie i uczestnik XVII-wiecznych rekonstrukcji historycznych, natomiast narratorem fabuły – dziennikarz i publicysta katolicki Marek Zając.

Film „Błogosławiona wina” oglądać można w kinach studyjnych i centrach kultury od piątku 13 maja. Dystrybutorem filmu jest Kondrat-Media. Szczegóły dot. projekcji na stronie www.blogoslawionawina.pl.

Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej to renesansowy kościół z I poł. XVII w., wybudowany dzięki fundacji Mikołaja Sapiehy. W świątyni znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Gregoriańskiej. Obecnie to jedno z najbardziej znanych sanktuariów maryjnych w Polsce.

mip / Warszawa

Fot. koden.com.pl