Madagaskar – nowa oblacka szkoła

This is a custom heading element.

7 czerwca 2016

W listopadzie 2012 r. misjonarze oblaci rozpoczęli pracę misyjną w diecezji Morondava na Madagaskarze. Biskup Marie Fabien zakupił i powierzył oblatom teren na obrzeżach miasta, aby utworzyli nową parafię. Biskupowi szczególnie zależało na tym, aby otworzyć szkołę – szkolnictwo państwowe stoi niestety na bardzo niskim poziomie.

Z Bożą pomocą o. Mariusz Kasperski OMI i o. Riri Leonce OMI rozpoczęli pracę duszpasterską, której owocem jest funkcjonująca dziś parafia. W tym czasie wybudowana została kaplica, a następnie dom dla wspólnoty oblackiej. W marcu ubiegłego roku dzięki pomocy włoskiej organizacji „Operation Africa” rozpoczęliśmy budowę nowej szkoły. Nasza parafia mieści się na obrzeżach miasta, w dużej części zamieszkują ją i tworzą rodziny biedne. Bardzo duży procent rodzin nie ma stałego źródła utrzymania – żyją z tego, co uda im się zarobić, jeśli ktoś ich najmie. Rodzice nie posyłają więc dzieci do szkoły, bo ich na to nie stać.

Dzięki pomocy ludzi dobrej woli za pośrednictwem o. Mariusza i moim wsparliśmy 26 dzieci, które z powodu braku pieniędzy nie chodziły do szkoły. Dzięki temu mamy w sumie 55 dzieci. W grudniu prace wykończeniowe w szkole zostały zamknięte. W budynku mamy osiem klas i dwa biura – biuro dyrektora szkoły oraz sekretariat. Przy szkole mamy również betonowy teren przeznaczony do gry w koszykówkę. Przez te kilka miesięcy pracowaliśmy z rodzicami dzieci i parafianami, by wyrównać teren przy szkole tak, by przygotować też boisko do piłki nożnej. Fanów tego sportu u nas nie brakuje. Boiska służą młodzieży z naszej parafii, którzy mogą aktywnie i pożytecznie spędzać czas wolny.

W szkole zatrudniliśmy trzy nauczycielki i siostrę ze Zgromadzenia Najświętszego Serca Jezusowego do sekretariatu. W dniu Zesłania Ducha Świętego, 15 maja 2016 r. bp Marie Fabien w obecności o. Mariusza Kasperskiego OMI, przełożonego oblatów na Madagaskarze, kapłanów i licznie zgromadzonych wiernych poświęcił nową szkołę pod wezwaniem św. Eugeniusza de Mazenoda. Mamy nadzieję, że dzięki tej szkole oblicze naszej parafii i dzielnicy Tsimahavaobe będzie się nieustannie zmieniało.

Patrząc na potrzeby i przyszłość szkoły, w nowym roku szkolnym pragniemy otworzyć cztery kolejne klasy. Pomoże to niektórym dzieciom, które uczą się w odległych szkołach, uczyć się bliżej domu. Ponadto moglibyśmy pomóc dzieciom z naszej parafii, których rodziców nie stać na opłaty związane z nauką. Wsparcia można udzielić poprzez udział w projekcje adopcji misyjnej (Misja Szkoła). Koszt rocznej adopcji dziecka na Madagaskarze wynosi 100 euro. Szczegóły na www.misjaszkola.pl

o. Grzegorz Janiak OMI