Wrocław – oblackie Światowe Dni Młodzieży

This is a custom heading element.

23 lipca 2016

We Wrocławiu trwają oblackie Światowe Dni Młodzieży. To doskonała okazja, aby spotkać ludzi innych kultur. Miał temu służyć m. in. Festiwal Narodów, podczas którego przedstawiciele młodzieży z każdego kraju przygotowali krótką prezentację ukazującą charakterystyczne obyczaje i tradycje panujące w ich krajach.

Temat, który jest zawsze mocno obecny w rozmowach z młodymi ludźmi to powołanie. – Bóg ma plan dla każdego z osobna i nawet, jeśli masz problem z rozeznaniem swojej ścieżki, to nie musisz się martwić, bo cel Twojego życia już dawno został ustalony – przekonywał o. Rois Alonso Luis Ignatio, wiceprowincjał na teren europejski, na swojej konferencji poświęconej tematowi odkrywania swojej życiowej ścieżki przez św. Eugeniusza. To właśnie dzięki niej uczestnicy mieli okazję lepiej zrozumieć, z jakimi problemami borykał się św. Eugeniusz zanim przyjął swoje powołanie. Jedną z niezbędnych części życia św. Eugeniusza był kontakt z młodymi ludźmi, którzy otaczając go, wciąż inspirowali do działań.

Po wysłuchaniu konferencji uczestnicy przystąpili do najważniejszego punktu dnia – Mszy św. prowadzonej przez o. Vincenta Grubera będącego prowincjałem Francji. Niesamowita oprawa muzyczna podkreśliła rangę Liturgii.

Następnie doszło do długo oczekiwanego wydarzenie, gdzie młodzi mogli dać upust swojej energii i jednocześnie poznać kulturę innych państw. Było to możliwe dzięki wzięciu udziału w „Festiwalu Narodów”, podczas którego przedstawiciele młodzieży z każdego kraju przygotowali krótką prezentację pokazującą charakterystyczne obyczaje i tradycje panujące w ich krajach. Młodzież wspierała uczestników, dodając im otuchy, oklaskując wszystkie występy, dzięki czemu u występujących znikała jakakolwiek trema i stres. Czwartek został zakończony wspólną modlitwą. „Ojcze Nasz” i „Zdrowaś Mario” każdy uczestnik wypowiadał w swoim własnym języku, co z pewnością jeszcze bardziej wzbudziło zainteresowanie mieszkańców Wrocławia, którzy wyglądając z okien własnych domów śledzili przebieg całego wydarzenia.

Piątek to dla chrześcijan dzień Męki Pańskiej, dlatego również oblacka młodzież chcąc upamiętnić to wydarzenie udała się na Drogę Krzyżową ulicami Wrocławia. W jej przeżyciu pomogła postać bł. Józefa Cebuli OMI, który został zamordowany w obozie koncentracyjnym Mauthausen. Jako oblat nie wyparł się Chrystusa i wbrew zakazom hitlerowców odprawiał w obozie Mszę św. – wiara nie pozwoliła mu nawet na chwilę zwątpienia. Dzięki jego niezachwianej wierze i poświęceniu, razem ze 108 męczennikami zamordowanymi w czasie II wojny światowej, został beatyfikowany 13 czerwca 1999 r.

Po zakończeniu Drogi Krzyżowej młodzi udali się na uwielbienie. Pomógł im w tym zespół Ninive, który komentował i ubogacał adorację Najświętszego Sakramentu. Po zakończonym nabożeństwie odbyła się Msza św. pod przewodnictwem Ojca Superiora Generalnego, Louisa Lougena.

Szczegółowy plan oblackich ŚDM na wyd2016omi.org

ŚDM/OMI