Wrocław – ŚDM po oblacku

This is a custom heading element.

25 lipca 2016

Ponad 1400 młodych ludzi, zakonników i wolontariuszy z 24 krajów świata, gdzie pracują misjonarze oblaci spotkało się we Wrocławiu. W dniach 20 – 25 lipca odbywały się Oblackie Światowe Dni Młodzieży w ramach wrocławskich Dni Diecezji.

Organizatorzy przygotowali sporo atrakcji dla młodzieży, która poznawała w tych dniach charyzmat św. Eugeniusza de Mazenoda, założyciela zgromadzenia. Mało kto wie, że tego właśnie kapłana i misjonarza św. Jan Paweł II, inicjator ŚDM, przyjął jako osobistego patrona ewangelizacji i trzymał jego relikwie w prywatnej kaplicy.

W wydarzeniu uczestniczył Superior Generalny zgromadzenia o. Louis Lougen OMI. Słowo „uczestniczy” należy traktować bardzo dosłownie, bo pochodzący z USA generał na każdym kroku zjednywał sobie młodzież wspólnymi tańcami w kurzu pod sceną, wesołymi przyśpiewkami czy dobrym, ojcowskim słowem. Wśród młodych obecne były również siostry misjonarki oblatki z Hiszpanii, a także o. bp Jan Kot, polski oblat mianowany w 2014 r. biskupem diecezji Zé-Doca, Maranho w Brazylii.

W ramach wieczornych atrakcji dołączyła się pod sceną dodatkowo grupa kilkuset młodych uczestników wrocławskich Dni Diecezji. Uroczyste Msze św., koncerty uwielbienia, Festiwal Narodów z prezentacjami różnych krajów, animowana inscenizacjami Droga Krzyżowa, spektakl Teatru A, mecz piłkarski – oblaci konta „reszta świata”, konferencje gości i rozmowy w grupach to tylko niektóre z przygotowanych punktów programu. Oblackie wydarzenie zakończyło się w poniedziałek 25 lipca przejazdem do Krakowa, z przystankiem w Malni, miejscu urodzenia polskiego męczennika obozu w Mauthausen bł. o. Józefa Cebuli OMI.

Obecnie zgromadzenie misjonarzy oblatów liczy ponad 4500 kapłanów i braci pracujących na wszystkich kontynentach. Znani są także jako misjonarze od zadań specjalnych, przyjmujący na siebie najtrudniejsze misjonarskie wyzwania wśród eskimosów czy w tropikach.