29 lipca – MISJONARZ JEST OSOBĄ PERYFERII

This is a custom heading element.

29 lipca 2016

WSPóŁCZESNA WIZJA FUNDACJI: MISJONARZ JEST OSOBĄ PERYFERII

Całe Zgromadzenie jest misyjne… Tam, gdzie Kościół już istnieje, oblaci kierują się do grup, z którymi on ma najmniej kontaktu. K 5

Ojciec Jetté rozmyśla nad znaczeniem słowa misjonarz:

„Być misjonarzem” znaczy być wysłanym z misją ewangelizowania; mało ważne czy są to misje zagraniczne czy wewnętrzne lub parafialne. Misjonarz jest człowiekiem frontowym, tym, który stara się iść ciągle naprzód i dalej. Gorliwość, odwaga, ruchliwość i dyspozycyjność to jego charakterystyczne cechy! A ponadto posłuszeństwo: otrzymuje on misję od kogoś innego, od Kościoła. Jest „posłany”.
Kapłan diecezjalny będzie normalnie kierowany do stałych struktur duszpasterskich, na przykład takich jak parafia, rektorat czy kapelania; ponadto będzie związany ze swoją diecezją i nie będzie mógł jej opuścić. Misjonarz, wprost przeciwnie, będzie gotów podjąć się awangardowych lub naglących zadań Kościoła, zadań ewangelizacyjnych i to zarówno poza diecezją jak i w diecezji, jeśli nie wchodzą w grę misjonarze diecezjalni.

F. Jetté, OMI Mąż apostolski, s. 24.

Nasz były Superior Generalny snuje rozważania o braciach i kapłanach oblatach, ale to cała rodzina mazenodowska jest misyjna. Z racji naszego chrztu wszyscy jesteśmy uczniami, wszyscy jesteśmy misjonarzami, jeśli naszym przewodnikiem i formatorem jest charyzmat świętego Eugeniusza, wszyscy jesteśmy ludźmi peryferii, gotowymi wyrazić naszą miłość do naszego Zbawiciela i dzielić się nią z tymi, którzy są na uboczu, oddzieleni od poznania bożej miłości i miłosierdzia.

Współczucie wymaga, abyśmy szli tam, gdzie panuje zło, abyśmy wchodzili w sytuacje cierpienia, uczestniczyli w fizycznym cierpieniu, obawie, zawstydzeniu, trwodze. Współczucie wymaga, abyśmy krzyczeli wraz z biednymi, abyśmy dźwigali smutek samotnych, abyśmy płakali z płaczącymi. Współczucie wymaga, abyśmy byli słabymi dla słabych, bezbronnymi dla bezbronnych, bezsilnymi dla bezsilnych. Współczucie oznacza całkowite zanurzenie w kondycji ludzkiego bytu. Henri Nouwen