2 sierpnia – SPOGLĄDAĆ NA TWARZ BLIŹNIEGO
This is a custom heading element.
WSPóŁCZESNA WIZJA FUNDACJI: SPOGLĄDAĆ NA TWARZ BLIŹNIEGO
Kiedy Eugeniusz mówił o swoim nawróceniu, wspomniał o swym poszukiwaniu szczęścia poza Bogiem, które rodziło jedynie nieszczęście i frustrację. Kiedy spojrzał na siebie oczyma ukrzyżowanego Chrystusa, uznał swoje własne ubóstwo i pustkę, przyjął Dobrą Nowinę Jezusa, która go przemieniła. Odtąd zaczął spoglądać na innych oczyma ukrzyżowanego Chrystusa i rozumieć ich biedę oraz poświęcił się, aby ubogim głosić Zbawiciela i Jego Ewangelię. To było celem całego jego życia.
Wszędzie bowiem nasze posłannictwo polega na tym, aby najpierw iść do tych, których sytuacja głośno woła o nadzieję i zbawienie, jakie w pełni może przynieść tylko Jezus Chrystus. Są to różnego rodzaju ubodzy – im dajemy pierwszeństwo. K 5
Możemy powiedzieć o kregach ubóstwa Eugeniusza. Najpierw Kościół, Oblubienica Chrystusa oraz Ciało Chrystusa, jego ubóstwo i prześladowanie, Kościół uciemiężony w wyniku rewolucji oraz polityki oraz przez pewne filozoficzne wartości i wizje nowoczensego świata.
Drugi krąg to ci, którzy nie przyjęli Ewangelii w ramach lokalnych struktur kościelenych, ich niewystrczającej liczbie oraz z powodu braku środków i duchownych. Od dwustu lat oblackie przepowiadanie, dzięki pracy w centrach misyjnych oraz przy pomocy świeckich współpracowników i wielu innych ma na celu skuteczniejsze niesienie Ewangelii tym właśnie ubogim. Trzeba przyznać, iż wiele osób z tego drugiego kręgu, ubogich duchowo, było także ubogimi i potrzebującymi pod względem materialnym. Posługa biskupia Eugeniusza w Marsylii była nieustanną odpowiedzią na ten krzyk ubogich w jego diecezji.
Wreszcie krąg tych, którzy nigdy nie usłyszeli Ewangelii i nie spotkali Zbawiciela. Jesteśmy wdzięczni za dwieście lat zdumiewającej misyjnej gorliwości w 65 krajach świata.
Kim są dzisiaj ubodzy o wielu twarzach, których spotykam każdego dnia? W jaki sposób mogę na nich patrzeć oczyma mojego ukrzyżowanego Zbawiciela?
Zauważ twojego bliźniego, odkryj, że ma duszę, historię i życie, że jest osobą i że Bóg go kocha. Benedykt XVI
Komentarz do Ewangelii dnia
24 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
23 listopada 2024
Oblaci: z pasji do muzyki
22 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
22 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
22 listopada 2024
Olimpiada Znajomości Afryki: szansa na poznanie kontynentu
21 listopada 2024
Madagaskar: Prowincjał w Mahanoro
21 listopada 2024