4 sierpnia – MIŁOŚĆ DO KOŚCIOŁA
This is a custom heading element.
WSPóŁCZESNA WIZJA FUNDACJI: MIŁOŚĆ DO KOŚCIOŁA
Z miłości do Kościoła oblaci wykonują swą misję. K 6
Nie można myśleć o świętym Eugeniuszu nie myśląc o Kościele. Jeśli został kapłanem, to dlatego, iż głęboko był poruszony opłakanym stanem, w jakim znajdował się on po rewolucji. Stwierdził, że nie potrafił:
siedzieć z założonymi rękami, wzdychając po cichu i w tajemnicy nad tymi wszystkimi nieszczęściami bez zadania sobie najmniejszego trudu, by choć trochę wstrząsnąć zatwardziałymi sercami ludzi.
List do matki, 4.04.1809, w: EO I, t. XIV, nr 50.
Z tej racji założył Misjonarzy Oblatów:
Kościół, wspaniałe dziedzictwo Zbawiciela, nabyte przez Niego za cenę Krwi, za dni naszych został okrutnie spustoszony… Widok tego zła poruszył serca kilku kapłanów gorliwych o chwałę Bożą, kochających Kościół i gotowych poświęcić siebie – gdyby było potrzeba – dla zbawienia dusz. Przedmowa
Jego miłość do Kościoła aż do śmierci była przewodnikiem każdego jego działania, takiej samej miłości oczekiwał od wszystkich, którzy podążali jego śladami. W swoim ostatnim liście pasterskim jako biskup Marsylii w następujący sposób streścił te dwie osie, który były wyznacznikami jego życia:
Czy jest możliwe, aby oddzielić naszą miłość do Jezusa Chrystusa od tej miłości, jaką winniśmy jego Kościołowi? Te dwie miłości stapiają się ze sobą: kochać Kościół to kochać Jezusa Chrystusa i na odwrót.
List pasterski na Wielki Post z 16.02.1860.
Eugeniusz de Mazenod był człowiekiem, który gorąco kochał Jezusa Chrystusa i był bezwarunkowo oddany Kościołowi. Homilia papieża Pawła VI podczas mszy beatyfikacyjnej.
Komentarz do Ewangelii dnia
24 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
23 listopada 2024
Oblaci: z pasji do muzyki
22 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
22 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
22 listopada 2024
Olimpiada Znajomości Afryki: szansa na poznanie kontynentu
21 listopada 2024
Madagaskar: Prowincjał w Mahanoro
21 listopada 2024