„Misyjne Drogi” – raban z misji w powakacyjnym wydaniu czasopisma

This is a custom heading element.

7 września 2016

W powakacyjnym wydaniu oblackiego dwumiesięcznika „Misyjne Drogi” opisano Światowe Dni Młodzieży w Krakowie jako spotkanie młodych posłanych przez papieża Franciszka do ewangelizacji misyjnej. Wydarzenie ukazano z perspektywy uczestników pochodzących z krajów misyjnych.

„Dla papieża Franciszka Kościół jest szpitalem polowym, w którym wzajemnie, bez względu na to, kim jesteśmy, opatrujemy sobie rany i podpieramy się, aby dotrzeć do nieba” – napisał w edytorialu o. Marcin Wrzos OMI, redaktor naczelny poznańskiego czasopisma.

Jego zdaniem, ta papieska wrażliwość jest przekonywująca tak samo, jak wspólne z siostrą Faustyną przekonanie o miłosierdziu, które mamy praktykować na wszelkie sposoby. Trafia szczególnie do młodych, których liczba na krakowskich Światowych Dniach Młodzieży wzrastała z każdym dniem, by osiągnąć ostatecznie ponad 2 mln pielgrzymów z 187 krajów.

Na łamach „Misyjnych Dróg” autorzy (m.in. Magdalena Borowska, Elizabeth Nova Guzmán, Elizabeth Lam, Irene Semos, Magdalena Plekan, Archana Perera, Joey Ibarra) pokazują ŚDM z perspektywy uczestników pochodzących z krajów misyjnych. Piszą o tym, czym ich zachwyciła Polska (m.in. pierogami i bigosem), a co podobało im się mniej. Jak wyglądały przygotowania i duchowe i materialne do wyjazdu (czasem pieniądze na ich wyjazd zbierały poszczególne misje), a do czego czują się zobowiązani i co robią po powrocie.

W czasopiśmie można przeczytać też raport Michała Jóźwiaka prezentujący wcześniejsze Światowe Dni Młodzieży. Opublikowano również misjologiczną analizę wizyty apostolskiej Franciszka do Armenii (Weronika Frąckiewicz).

W 179. numerze „Misyjnych Dróg” czytelnicy znajdą ponadto rozmowę z rzeczniczką ŚDM w Krakowie, Dorotą Abdelmoulą. Natomiast o „małżeństwie ŚDM-owym” i przyjmowaniu pielgrzymów do własnego domu rozmawiamy z Marią Walerowską-Peszt.

W kolejnym wydaniu czasopisma znajdują się także informacje o projekcie „Misja Szkoła” prowadzonym przez redakcję – w tym pomocy nowej szkole na Madagaskarze, a także szesnastostronicowa wkładka dla dzieci „Misyjne Dróżki Dreptaka Nóżki”, tym razem o misjach w Japonii. Opublikowano także felietony z misją teologów: prof. Elżbiety Adamiak i ks. prof. Andrzeja Draguły.

„Misyjne Drogi” to prawie stustronicowy dwumiesięcznik wydawany od 1983 r. w Poznaniu przez Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Do publicystów piszących na jego łamach zalicza się o. Wacława Hryniewicza OMI, ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, o. Jarosława Różańskiego OMI, Tomasza Terlikowskiego, o. Andrzeja Madeja OMI, czy ks. Andrzeja Dragułę.

Celem redakcji jest kreatywna i ciekawa prezentacja działalności misyjnej Kościoła, treści religioznawczych, podróżniczych i antropologicznych. „Misyjne Drogi” to czasopismo misyjne o największym nakładzie i objętości w Polsce, dostępne także w wolnej sprzedaży.

MW OMI / Poznań