Święty Krzyż – zakończenie odpustu

This is a custom heading element.

19 września 2016

W niedzielę 18 września 2016 r. zakończył się doroczny odpust na Świętym Krzyżu. Był to dzień modlitwy za osoby chore, cierpiące i w podeszłym wieku. Na każdej Mszy św. wierni mogli przyjąć sakrament namaszczenia chorych. Głównej sumie, kończącej tegoroczny odpust ku czci Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego, przewodniczył ks. biskup Michał Janocha, sufragan warszawski.

Ksiądz biskup odwołując się do historii świętokrzyskiego sanktuarium, wskazał na wielką rolę Świętego Krzyża w dziejach naszej ojczyzny, która w tym roku dziękuje za 1050 lat chrztu. – Dzieje tego miejsca sięgają czasów pogańskich, gdzie był usypany wał kultowy, którego pozostałości możemy podziwiać do dnia dzisiejszego. Tradycja benedyktyńska, a za nią Jan Długosz mówi nam, że Bolesław Chrobry dał początek temu miejscu uzyskując relikwie krzyża od króla Węgier Stefana – mówił bp Janocha. – Chciałbym wspomnieć także o przyjściu Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej 80 lat temu w 1936 roku, którzy przejęli to wielkie świętokrzyskie dziedzictwo i po dziś dzień czynią wszystko, aby ono żyło. Potem przyszła tragiczna wojna. Obóz zagłady, po którym został cmentarz na Bielniku. Tak to miejsce spotkania z Bogiem stało się świątynią szatana, całe piekło wojny, faszyzm, komunizm, łagry. To, co po dziś dzień jest wokół nas – powiedział.

– Od tego miejsca, od tych drzazg krzyża Jezusowego nazwę bierze ziemia świętokrzyska, góry świętokrzyskie, sanktuarium. To miejsce naznaczone obecnością świętej relikwii przypomina nam o dziele zbawczym Jezusa. Jak mówi nam tekst liturgiczny prefacji o Krzyżu: na drzewie rajskim śmierć wzięła początek, na drzewie Krzyża powstało nowe życie, a szatan, który na drzewie zwyciężył, na drzewie również został pokonany. I to jest sedno chrześcijaństwa, bez tego nie było by tego miejsca, nie było by nas – podsumował hierarcha. Na zakończenie sumy odpustowej wszyscy pątnicy zostali pobłogosławieni relikwiami Drzewa Krzyża Świętego, które były umieszczone w pacyfikale.

Tegoroczne obchody odpustu rozpoczęły się w niedzielę 11 września. Głównej sumie odpustowej o godzinie 12.00, która była celebrowana na błoniach świętokrzyskich, przewodniczył i wygłosił homilię bp Leon Dubrawski OFM, ordynariusz diecezji kamieniecko – podolskiej na Ukrainie. W sumie rozpoczynającej odpust wzięło udział ponad 3 tys. pątników.

W poniedziałek 12 września na wspólną modlitwę przy relikwiach Drzewa Krzyża Świętego przybyli Leśnicy. Mszy św. przewodniczył ks. Wiktor Ojrzyński z Warszawy, który jest dziekanem Duszpasterzy Leśników i delegatem bp Tadeusza Lityńskiego, Krajowego Duszpasterza Leśników.

W kolejnym dniu odpustu do wspólnej modlitwy zostali zaproszeni małżonkowie. Na zakończenie Mszy św. rodzice wraz z dziećmi oraz oczekujący potomstwa zostali w szczególny sposób poleceni Panu Bogu we wspólnej modlitwie.

W liturgiczne święto Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego (14 września) sumie odpustowej przewodniczył dziekan dekanatu świętokrzyskiego ks. kan. Jerzy Beksiński. Tego dnia wieczorem o godzinie 21.00 w bazylice rozpoczęło się Ogólnopolskie Modlitewne Czuwanie Wspólnot dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa Króla królów i Pana Panów, na które przybyło ponad tysiąc uczestników z całej Polski. Eucharystii o godz. 22.30 przewodniczył bp senior Edward Frankowski. Na modlitwie obecni byli rodzice Prezydenta RP, państwo Jan Duda i Janina Milewska – Duda.

W czwartek 15 września  na Świętym Krzyżu modlono się za  kapłanów oraz o liczne i święte powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. Mszy św. o godzinie 12.00  przewodniczył bp Marian Florczyk, sufragan  diecezji kieleckiej. Eucharystia była poprzedzona konferencją, którą wygłosił o. prof. Jarosław Różański OMI z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Blisko pięćdziesięciu kapłanów z diecezji sandomierskiej, kieleckiej, radomskiej oraz sosnowieckiej, dziękowało za dar powołania.

Piątek 16 września był poświęcony młodzieży. Na wspólną modlitwę przybyła młodzież z okolicznych miejscowości wraz z katechetami i wychowawcami. Tego samego dnia wieczorem, przy Krzyżach Katyńskich w Hucie Szklanej, o godzinie 20.00 rozpoczęło się tradycyjne Świętokrzyskie Nocne Czuwanie, które było animowane przez wspólnotę Akcji Katolickiej diecezji sandomierskiej, kieleckiej i radomskiej. Mszy św. dla pątników przewodniczył pasterz diecezji kieleckiej bp Jan Piotrowski. W sobotę szczególnej modlitwie polecani byli rolnicy, ogrodnicy, sadownicy oraz plantatorzy.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są w nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Opactwo benedyktyńskie założył tu Bolesław Chrobry w 1006 r. Obecnie opiekę nad nim sprawuje Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

OMI/Święty Krzyż